Cádizban találták meg Európa legrégibb nagyvárosát
2007. október 11. 15:00
A Spanyolország déli részén fekvő Cádiz óvárosa alatt a régészek megtalálták Európa legrégibb lakott nagyvárosának maradványait, amelyet a föniciaiak Gadir néven ismertek.
<
Az i.e. 8. századból származó falakat Cádiz óvárosa alatt hét méterrel találták meg. Az ásatást vezető Juan Miguel Pajuelo régész szerint további munkálatokra lesz szükség, hogy lássák, az egykori házak falai milyen területre terjednek ki.
Föniciai faldarab Cádizból |
A történészek régóta tudták, hogy Cádizt föniciai kereskedők körülbelül 3000 évvel ezelőtt alapíthatták. A tűroszi tengerészek által alapított kikötőben az onnan északra fekvő Rio Tinto bányáiban felszínre hozott ásványokat rakták hajókra. A várost később a rómaiak foglalták el, és egy hatalmas kikötővárossá építették át.
Egész mostanáig azonban senki nem tudta, hogy az ősi Gadir pontosan hol is lehetett. A kutatók az 1970-es években már megtalálták egy föniciai település nyomait a Guadalete folyó mellett, Santa Maria del Puertóhoz közel, ám az legfeljebb egy kisebb falu lehetett. Nem sokkal később, nagyjából 25 kilométerre keletre, Chiclanában a régészek föniciai falakat és egy templom romjait találták meg.
A kutatók minden alkalommal Gadir megtalálásaként aposztrofálták felfedezésüket, ám a városban 12 éve ásó Jose Maria Gener szerint a lehetőségek közül a mostani helyszín a legvalószínűbb. Szerinte ugyanis Chiclanában még nem tudni, hogy föniciai vagy a helyiek egy korábbi települését tárták fel.