Gyerekcipőben jár a műholdas régészet
2007. október 8. 09:00
A műholdas távérzékelésnek beláthatatlanok a lehetőségei a régészetben, bár a módszer ma még gyermekcipőben jár - mondta el Sánta Gábor régész.
<
"Ez a multispektrális műholdas távérzékelés a jövő útja" - hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a technológia egyaránt alkalmas a jól ismertnek vélt területek újbóli vizsgálatára, a nehezen kutatható területek feltárására, és az eleddig ismeretlen régészeti lelőhelyek felfedezésére, feltérképezésére is. Sánta Gábor a módszer további előnyeivel kapcsolatban kifejtette, hogy a műholdas távérzékelés lehetővé teszi a nagyon érzékeny leletek, régi műtárgyak külső behatás nélkül vizsgálatát, kiiktatva ezzel a kutatások során a rongálódás, megsemmisülés veszélyét.
Bár a világ más országaiban is kezdeti stádiumban vannak ezek a kutatások, a műholdas távérzékelés módszerét már sikerrel alkalmazták Franciaországban, ahol római kori villákat tártak fel a segítségével, és Közép-Amerikában is, ahol maja városok szerkezetét térképezték fel - sorolta a régész. Példaként említette Egyiptomot is, ahol a Nílus deltájában egy olyan lelőhelyet sikerült felfedezni a műholdas technológiával, amelyet az áradások miatt már olyannyira elfedett az iszap, hogy klasszikus régészeti módszerekkel nem igazán deríthettek volna fel.
(Múlt-kor/MTI)