Terrakotta ifjúfej lett az évszak műtárgya
2007. szeptember 26. 15:00
Az ókori itáliai Teanum (ma Teano) városka művészetét mutatja be ősszel az évszak műtárgya sorozat keretében a fővárosi Szépművészeti Múzeum.
<
A tájékoztatás szerint a városon belüli szentély anyagából, időszámításunk előtt az 5. századból származik a majdnem életnagyságú terrakotta ifjúfej hegyes sapkában, részletesen kidolgozott hajfürtökkel. A régészek több ilyen szobrot is találtak, amelyekről nem tudni, kit ábrázolnak, mindenesetre csakis ebben a szentélyben kerültek elő, így bizonyos, hogy teanumi műhelyben készültek.
A mai Campania tartomány északi szélén fekvő város, ókori nevén Teanum Sidicinum ma mintegy 13 ezer lakost számláló település. A már a bronzkorban is lakott terület az i.e. 4. század közepén került a sidicinusok oszk nyelvet beszélő itáliai népének birtokába. Településeik központjaként jött létre Teanum városa, önálló életének virágkora 325-275 közé tehető, Róma és az itáliai népek közti sorsdöntő háborúk időszakára. Ezután római várossá lett.
"A 20. századi feltárásoknak köszönhetően a római hódítás előtti művészetének egyre gazdagabb képe alakul ki, elsősorban a várost körülvevő temetők egyikének, valamint a városi és a környező szentélyek ásatásai nyomán" - olvasható a közleményben. A Szépművészeti Múzeum Antik Gyűjteménye 2003 telén indította útjára az évszak műtárgya elnevezésű kamarakiállítás-sorozatot azzal a céllal, hogy rendszeresen a közönség elé tárjanak egy-egy újonnan megszerzett vagy restaurált művet.
(Múlt-kor/MTI)