Tisztázhatják az utolsó svájci boszorkány nevét
2007. szeptember 25. 11:00
Az utolsó svájci kivégzésre 200 évvel ezelőtt került sor, és a helyi aktivisták szerint a boszorkány emlékére megnyílt múzeummal végre tisztázhatják Anna Göldi nevét.
<
Anna Göldi 1765-ben érkezett meg a svájci Glarus kantonba, hogy szobalányként dolgozzon, majd Jakob Tschudi házában helyezkedett el, aki a város magisztrátusának tagjaként emelkedő politikai karriert tudhatott magáénak. Minden rendben is ment, amíg egyik reggel a gyerekek a tejben, illetve két nappal később a kenyérben is tűket találtak, és a gyanú hamar Annára terelődött.
Festmény Anna Göldiről - Nézze meg a BBC tudósítását is! |
Walter Hauser, egy helyi újságíró a BBC tudósítása szerint úgy gondolja, hogy a nőnek a viszonylag elzárt kantonban nem a fennmaradt középkori babonák miatt kellett meghalnia. Az eset aktáinak áttanulmányozásával ugyanis perdöntő bizonyítékot talált: eszerint ugyanis a házigazdának mindvégig viszonya volt a nővel. Göldi azonban egy idő után teher lett a férfi számára, így úgy döntött, hogy törvényes úton szabadul meg tőle, hogy Anna ne tudja kiteregetni a viszonyukat. Fritz Schiesser svájci parlamenti képviselő szerint itt az idő a nő rehabilitálására, hiszen szerinte "ma már mindenki egyetért abban, hogy tévedés történt".
A közvélemény azonban igen megosztott az ügyben: sokan nem értik, hogy ma miért kéne bocsánatot kérni a múltbeli bűnökért. Ez az érvelés nem szokatlan az országban: sokáig ezt használták fel a zsidó menekültek második világháborús kárpótlása ellen is. Bár abban az esetben nemzetközi nyomásra végül megoldás született, Glarus vezetői szerint a két eset között egyáltalán nem lehet párhuzamot vonni.
Az Anna Göldi emlékére a múlt hétvégén nyílt múzeum ezért minden bizonnyal elősegíti majd azt a kezdeményezést, hogy a kanton megszabaduljon az utolsó európai boszorkány máig kísértő örökségétől - írta a BBC.