Társasjátékkal a nácik ellen
2007. szeptember 14. 12:00
Nemrég számoltunk be arról az árverésről, ahol a náci korszak társasjátékai kerültek kalapács alá. Az ügy kapcsán a BBC szerkesztői az angol gyerekek korabeli propagandajátékait és -képregényeit gyűjtötték össze.
<
Az 1940-es években Nagy-Britanniában minden gyerek játékai között ott voltak a Spitfire és Hurricane vadászrepülőgép modellek. A háború az élet minden területére hatással volt, és mély nyomot hagyott a gyerekekben is. Winston Churchill brit miniszterelnök ugyanis elrendelte, hogy az ország minden energiaforrását a háborús erőfeszítéseknek kell szentelni, s úgy tűnik, ez alól a társasjáték sem volt kivétel.
"Nemcsak a nácik készítettek propaganda célú játékokat. Ez a háborús élet része volt. Légitámadás idején a búvóhelyen is játszottak velük, amíg odafenn a Luftwaffe a települést bombázta" - mondta Robert Opie történész, a Robert Opie gyűjtemény alapítója.
A háború alatt a társasjátékokat háziiparban gyártották, amely később igen keresetté tette őket a gyűjtők körében. "Nem készült annyi propagandajáték, mint a náci Németországban. Az aukciókon kívül gyakorlatilag nem is találkoztam hasonló játékokkal" - mondta el Luke Honey, a Bloomsbury aukciós ház munkatársa. Norvégia német megszállása elvágta Angliát nyersanyagforrásaitól, így a játékgyártásra sem maradt elegendő alapanyag.
Amikor az Egyesült Államok a szövetségesek oldalán belépett a háborúba, az amerikai katonák révén terjedtek el a képregények. A DC Comics (az egyik legnagyobb képregénykiadó) már a hadbalépés előtt is hevesen bírálta Hitler uralmát. A Marvel Comics által kiadott Captain America (Amerika kapitány) célja Hitler legyőzése volt, Superman pedig olyan náciellenes volt, hogy Goebbels német propagandaminiszter azonnal zsidónak nyilvánította.
A propaganda céllal készült angol képregények hősei közül a legismertebb a Hitlert és Göringet ábrázoló Addy és Hermy. A képregényekben Desperate Dan űzte ki Hitlert Angliából, Mussolini pedig "Musso, a digó" néven jelent meg. A nyelvi sztereotípiáktól, nyílt rasszizmustól sem mentes képregények az ellenség kigúnyolása által az emberek félelmét csökkentették. Ilyen értelemben a társasjátékok és a képregények jelentősen hozzájárultak a háborús erőfeszítésekhez.