A kanadai rendőrség is szemmel tartotta John Lennont
2007. július 25. 17:00
Nemcsak az amerikai hatóságok, hanem a kanadai rendőrség is figyelte annak idején John Lennont és Yoko Onót - derül ki a Kanadai Királyi Csendőrség (GRC) most nyilvánosságra került jelentéséből.
<
A Beatles alapítója már 1969 decemberében kanadai tartózkodása idején beszélt arról a médiának, hogy szeretne az országban egy nagy békefesztivált rendezni, de annak eddig nem volt semmi nyoma, hogy a kanadai hatóságok figyelték volna minden léptét. Pedig nem ez lett volna az első békeakciója Kanadában: 1969. június 1-én Montrealban a helyi Hilton szálloda 1742. számú szobájában készült el a Give Peace A Chance című békedal felvétele, amelyben rajta és Yokón kívül olyan hírességek vettek részt, mint Petula Clark, Allen Ginsberg költő, dr. Timothy Leary, az "LSD-kultúra" atyja és Murray The K., legendás lemezlovas. Három hónappal később új csapata, az alkalmi zenekarnak indult Plastic Ono Band, soraiban Eric Claptonnal, békekoncertet adott Torontóban, amely később a Live Peace In Toronto címen jelent meg lemezen.
John Lennon és Yoko Ono 1971-ben költözött az Egyesült Államokba, 1975-ben kapták meg az amerikai állampolgárságot, de az FBI és a CIA Lennont haláláig figyelte. Richard Nixon elnök különösen félt Lennontól, akinek amerikai tartózkodása erősítést jelentett a vietnami háború ellen tiltakozó mozgalmaknak, és felvetette őt "közellenségei toplistájára" is.
A Lennonról szóló több mint ezer oldalt kitevő rendőrségi és titkos szolgálati dossziék egy részét a mai napig nem hozták nyilvánosságra, és ezért ma is tartják magukat azok a feltételezések, hogy gyilkosa, az elmebetegnek tartott Mark David Chapman, valójában "felsőbb utasításra" cselekedett.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma)