Szemináriumok miatt figyelték a cseh államfőt
2007. június 14. 09:00
Václav Klaus jelenlegi cseh államfőt a nyolcvanas években két éven át rendszeresen figyelte az akkori kommunista Állambiztonsági Hivatal (STB) - derül ki a politikus aktáiból.
A titkos ügynökök rendszeresen átkutatták Klaus akkori irodáját, lehallgatták munkahelyi és lakástelefonját és elolvasták levelezését - írja szerdán a Mladá Fronta Dnes című liberális napilap a birtokába került mintegy 200 oldalnyi dokumentumra hivatkozva. A Klaus-dosszié 1984 és 1986 között keletkezett. Még ma is figyelik: Klaus idén áprilisi moszkvai látogatásán
"Gondoltam, hogy megfigyelnek. Pontosan azonban nem tudtam hogy ki, illetve nem is nagyon érdekelt" - reagált Klaus a dokumentum felfedezésére. A Kluk (Fiú) fedőnevű iratcsomót a belügyminisztérium levéltárában találták meg a kutatók. Az iratokból kiderült, hogy Klaus feleségét, a szintén közgazdász képzettségű Líviát is megfigyelték.
Václav Klaus azzal hívta fel magára a kommunista állambiztonság figyelmét, hogy a nyolcvanas években akkori munkahelyén, a Csehszlovák Állami Bankban, illetve a lakásán gazdasági szemináriumokat rendezett, amelyekre az egyik ügynöki jelentés szerint "nem marxista és jobboldali" beállítottságú embereket is meghívott.
A térség mindennapjait kommunista titkosszolgálati múlt nehezíti: nálunk nemrég Ungváry Krisztián fedte fel a Dialógus-csoport történetét, míg a német fővárosban tizenhét évvel a Stasi feloszlatása után még ma is szervezetekbe tömörül a volt keletnémet állambiztonsági szolgálat több ezer tagja.
(Múlt-kor/MTI)