Felülvizsgálják az orosz tankönyvek hazafias tartalmát
2007. május 24. 15:00
Az orosz történelemtanárok körében gondolatébresztő megközelítése miatt igen népszerű tankönyv betiltását követően az orosz Oktatási Minisztérium elrendelte a többi könyv felülvizsgálatát is.
Ahogy az ország lassan átértékelte a szovjet történelmet, sokaknak egyre nyomasztóbb volt a gondolat, hogy olyan történelmet tanítsanak, amit nem is ismernek. Így Jekatyerina Kozlova történelemtanár például 10 évig nem is tanított, inkább a történelmi könyveket és levéltárakat bújta, hogy behozza lemaradását. Mostanra azonban más okból ugyan, de ismét nehézzé vált a történelem oktatása: az orosz hatóságok be akarnak vonni minden olyan könyvet, amely szerintük túlságosan merészen fogalmaz.
Az egyik ilyen kiadvány Igor Dolutszkij `20. századi történelem` című műve, amelyet 10 éven keresztül mintegy félmillió tanuló használt egész Oroszországban, most azonban azt az Oktatási Minisztérium nem hagyta jóvá. Kozlova nem szívesen válik meg a könyvtől, amely levéltári dokumentumokat felsorakoztatva igyekezett segítséget nyújtani Oroszország viharos történelmének megismerésében a Romanovok bukásától a Szovjetunió felbomlásáig. Minden fejezet végén különböző véleményeket és kérdéseket lehetett olvasni az adott történelmi eseménnyel kapcsolatban.
Feltámad a múlt: úttörők szalutálnak Moszkvában |
Kozlova szerint azonban az ilyen "provokáció" nem csak a diákok számára hasznos, hanem a tanároknak is, akik közül sokat szintén át kellene nevelni. "Az iskolákban tanító tanárok többsége még egy másik korszakban nőtt fel és tanult, nem mindenki számára megy könnyen a változás. Így ma túl nagy különbségek vannak a történelemtanításban." A tanárnőt az is aggodalommal tölti el, hogy Putyin elnök az Orosz Tudományos Akadémia történészeit kívánja megbízni a tankönyvek felülvizsgálatával, hogy azok valóban "hazafias" érzelműek legyenek.
Tavaly ugyanis a második világháborús veteránok egy csoportja panaszt nyújtott be Putyinhoz, hogy néhány tankönyv nem hangsúlyozza eléggé a szovjet csapatok hősiességét, inkább a háború kevésbé hízelgő aspektusaival foglalkozik. De Kozlova úgy véli, nem a tanárok feladata, hogy patriotizmusra tanítsanak, és inkább arra kellene oktatniuk az ifjúságot, hogy elgondolkozzanak a múltjukon. Az Oktatási Minisztérium azonban más véleményen van. Ha befejeződik a tankönyvek átvizsgálása, kiválasztják azokat, amelyeket az iskolák használhatnak, ahol "nem lesz helye a történelem eltorzítására irányuló ál-liberalizmusnak."
Az Oktatási Minisztérium által az iskolai tantervek és tankönyvek átvizsgálásával megbízott Oktatási Intézet tagja, Ludmilla Alekszaskina történész szerint jogosan tiltották be Dolutszkij könyvét, bár elismeri, hogy a szöveg pontos tényeket tartalmaz. "Nem vitatjuk a szerző által felhasznált tényeket. Ennél sokkal fontosabb, hogy az író gúnyos képet fest a szovjet történelemről; leereszkedő stílusban és ironikusan ír a tragikus eseményekről." Szerinte Dolutszkij stílusa a 90-es évek elejére jellemző, ma már azonban eljött az idő, hogy "sokkal higgadtabban közelítsünk történelmünkhöz", még akkor is, ha a minisztérium módszere sokakban aggodalmat kelt.
A 17 évesek számára azonban Lenin, Sztálin és a totalitárius rendszer a múlt ideológiájához tartoznak, ezért az ő meggyőzésük az egységesen irányított, nacionalizált tananyag birtokában egyáltalán nem lesz könnyű - állítják a szakértők.