Salántaöntettel tisztítják a reneszánsz freskókat
2007. május 18. 18:00
A műalkotásokról a mikroemulziós részecskékkel nem csak a korábbi restaurálások által okozott károkat, hanem az évszázados szennyeződéseket is játszi könnyedséggel el tudják távolítani.
Lorenzo di Pietro `il Vecchietta` reneszánsz mester csodálatos freskói közel 500 évet is átvészeltek a Sienai Santa Maria della Scala ezeréves templomában, Európa egyik legrégibb kórházában. Az 50 évvel ezelőtti elrontott konzerválási eljárásoknak köszönhetően azonban a festmények majdnem teljesen megsemmisültek. A kutatók szerint az akkori eljárások sokszor inkább csak ártottak a műkincseknek: ebben az esetben a poliakrilát gyanta miatt a freskók színei eltűntek, majd teljesen besötétedtek, és kellemetlen csillogást kaptak.
Az anyagot cellulóz rostokkal dolgozták össze, majd az így létrehozott pasztát leheletvékony japán papírlapokkal kenték fel a falakra. A 10 perctől több óráig terjedő eljárás végén a vegyszer maradékát óvatosan eltávolították, és a hi-tech salátaöntet mikroemulziós részecskéi csodásan beváltak. A korábbinál jóval tisztább és pontosabb beavatkozás kivonta a freskóból a szennyeződéseket és az elrontott vegyszerek hatásait, így a képek végre eredeti fényükben csillogtak.
A kutatók az eljárás bejelentése óta már egy másik, kátránnyal szennyezett 17. századi falfestményt is megtisztítottak Firenzében, amelyet az 1966-os árvíz rongált meg. A csoport most Svédországba készül, és szolgáltatásaikat teljesen ingyen biztosítják az őket felkérő intézményeknek.
A munkálatok részleteit a Langmuir című tudományos folyóirat legutóbbi száma részletezte.