Katasztrófára utal a világ legrégibb horgonya
2007. május 17. 17:00
A törökországi Izmirhez közeli Urla kikiötőjében folytatott ásatások során egy korábban felfedezett fadarabról derítették ki, hogy az valójában egy ókori hajó horgonya.
A török Urla kikötőjében folytatott ásatások során bukkantak rá a világ legrégibb fából faragott vasmacskájára a Haifai Egyetem régészei. A kikötő gyökerei 5000 évre nyúlnak vissza: előbb Liman Tepe, majd a görög korban Klazomenai néven jelentős szerepet játszott a térség történelmében.
Az idei ásatási évadban vették észre, hogy egy gerenda, amelyet először 2003-ban találtak meg a kikötő alján, valójában egy fából készített horgony volt. A tetejét fémmel vonták be, és körülbelül fél méterrel volt a felszín alá befúródva. A horgony az i.e. 7. századból származhat, amely a valaha talált legrégebbi hasonló eszközzé tette a leletet.
A régészek az eddigi ásatási eredmények alapján biztosak abban, hogy az ókori kikötőt Klazomenai lakosai építették, és az egy természeti katasztrófa - talán egy földrengés - következtében süllyedt el az i.e. 6. században. Mivel azonban az adott korban a feljegyzésekben hasonló katasztrófának semmilyen nyomát nem találták, a kikötő valódi pusztulásának oka eddig rejtély volt.
|
A haifai régészek szerint az ókori természeti katasztrófa az egész várost elpusztíthatta |
A munkálatokat a Haifai és az Ankarai Egyetem kutatói közösen végezték. Bár az izraeli-török kapcsolatok az elmúlt években hullámzóak voltak, a két egyetem közti együttműködés csak intenzívebb lett. Az ásatások mellett a helyi közösség jó kapcsolatokat épített ki az izraeli régészekkel, akik a város mellett két nagyon régen elfeledett zsidó temetőt is megtaláltak.