Homokpadok segítették Nagy Sándort
2007. május 16. 11:00
Próbafúrásokkal arra sikerült fényt deríteni, hogy Nagy Sándor egy korábban is meglévő homokpadot használt fel Tűrosz megközelítésére és ostromára.
<
Az igen kitüntetett szerepben lévő és fontos Tűroszt az elmúlt öt évezred folyamán többször is elfoglalták, hiszen minden erre elhaladó hódító rögtön meglátta a város stratégiai jelentőségét. A tenger vízszintjének változása azonban adott korokban különbözőképp tette lehetővé a sziget megközelítését. Ma egy feltöltött, tengerbe nyúló földnyelv teszi lehetővé az odajutást, ám ez nem volt mindig így.
A francia geológusok azonban próbafúrásokkal sikeresen feltérképezték az átjáró történetét, és így derült fény arra, hogy a hódítás idején a szigetet a szárazfölddel összekötő homokpad nem volt víz alatt. Sándor mérnökei így ezt a természetes képződményt használhatták fel az általuk megtervezett hídhoz. Az uralkodó a város elfoglalása után pedig annak egyes negyedeit lerombolva jutott építőanyaghoz, és erődítette meg a közel 60 méter széles átkelőt.
Marriner szerint az ostrom azért is fontos volt, mert a mérnökök itt kísérletezték ki azokat az ostromszerkezeteket, amelyeket egy évvel később Egyiptomban is bevetettek. A kutató szerint Alexandrosz híres városa, Alexandria átformálásakor pedig épp Tűrosz védhetőségét próbálta meg lemásolni.
A tanulmány részletei a Proceedings of the National Academy of Sciences legújabb számában olvashatók.