A világ egyedülálló fölmérése
2007. május 15. 14:00
A tavalyi év irodalmi besztszellere egy különös versengést mutat be: a magyarul a Magvető Kiadó gondozásában megjelent könyv egy szobatudós és egy megszállott kalandor vetélkedésén keresztül méri fel a világot.
<
Daniel Kehlmann fiatal német regényíró könyve igazi posztmodern alkotás, hiszen a megszállott tudósok rejtélye, a zseni és géniusz titkainak kutatása közben teljes korrajzot vázol fel olvasóinak. Mindezt igen könnyedén, mintegy szereplőit kinevetve teszi meg, és a műből kikacsintva mutatja be a vizsgált jelenség kétélűségét. A világ fölmérését olvasva ugyanis az olvasó szép lassan ébred rá arra, hogy mi az ára a zsenialitásnak, és a felfedezéseknek, hiszen Gauss és Humboltdt mindketten kívül állnak az általuk felmért világon. Amíg egyikük beutazza az ismeretlent, addig a másik az elme korlátjait próbálja meg áttörni, és eközben mindketten döbbenten szembesülnek azzal, hogy mit is vittek véghez.
A mű igazi báját az az ironikus humor adja, amely mégis szerethetővé teszi a maguknak való figurákat. A helyzetet a legjobban talán a bevezető sorok érzékeltetik, amikor a két idős felfedező találkozik, és az eseményt egy új technikai vívmánnyal, a dagerrotípiával akarják megörökíteni. A fényképezés őse addigra már sokat fejlődött, és a kocsiból kilépő Gaussnak csupán negyed órát kéne félig a levegőben lógni. Ez pedig nem valósulhat meg, mert egy éber rendőr közbeavatkozik, és szétzavarja a gyanús csoportot. A fényképből ezért - ahogy sok minden másból - végül nem lett semmi.
Történelmi tényeket nem érdemes számon kérni egy szépirodalmi munkán, hiszen itt a fikció sokszor keveredik a valósággal. Akik azonban vállalkoznak Kehlmann könyvének elolvasására, azok attól a pillanattól fogva ezen mű alapján fognak emlékezni a felfedezések korának vezéregyéniségeire.
Kehlmann, Daniel: A világ fölmérése. Ford.: Fodor Zsuzsa. Magvető, Bp., 2006. 293 o. Ára: 2690 Ft.