Kokaszívás, szex és koponyalékelés a Szépművészetiben
2007. május 14. 13:00
A verőfényes napsütéstől jól elzárva, zsilipkapukkal védett kiállítótérben került sor az inka kincsek kicsomagolására vasárnap délelőtt a Szépművészeti Múzeumban.
<
Élővé varázsolt régészeti kultúra
A múzeum az összesen több mint háromszáz kiállítási tárgyat, így aranyból, ezüstből készült ötvösmunkákat, kerámiákat, textileket felvonultató különleges tárlatra a dél-amerikai ország mellett spanyol és német gyűjteményekből is kölcsönzött műtárgyakat.
Nézze meg galériánkat a kicsomagolásról és az épülő kiállításról! |
Ezután egy vicsorgó jaguárral díszített arany serleg került elő, amely az i.sz. 800-1350 között virágzó Lambayeque-kultúra nevéhez köthető. Harmadikként egy arany, réz és türkiz felhasználásával készített, keverék-lényeket ábrázoló melldíszt mutattak be, amelyet a moche-kultúra készített.
|
A nagyszabású múzeumi bemutatóval egy rejtélyekkel teli, ismeretlen világba szeretnék kalauzolni a látogatókat. A kiállításba integrált "tapintható tárlat" és a több érzékszervre ható installációs technikák pedig a fogyatékkal élők számára is befogadhatóvá teszik a kiállítást.
A múzeum igazgatója a Múlt-kornak adott rövid interjúban elmondta, hogy számára leginkább a kultikus szörnyeket és isteneket ábrázoló kerámiák érdekesek, hiszen azok igazán közel hozzák a kontinens egykori lakóinak gondolkodásmódját. Nem érdektelenek persze a 3000 évnyi történelmet átfogó tárlaton bemutatott kincsek és más tárgyak sem. Az igazgató mesélt az inka bemutató ötletéről is: szerinte ugyanis fontos volt, hogy Van Gogh festményei után valami egész mást lássanak a múzeumba érkezők. Éppen ezért a korábbi kopt kiállítás tapasztalatait is felhasználva az akkori perui nagykövet segítségével kezdték el szervezni a bemutatót.