Tudományos szenzáció: megtalálták Arisztotelész elveszett kommentárját
2007. április 27. 11:00
Egy korábban is tudományos szenzációnak számító középkori imakönyv legújabb vizsgálata újabb szenzációt hozott.
A görög eredetű palimpszeszt (palimpszésztosz - újra dörzsölt) szó olyan többször használt íráshordozót jelöl, amelyről valamilyen technikával, például dörzsöléssel, áztatással eltávolították a korábban ráírt szöveget. A középkorban így hamisítottak okleveleket. Esetünkben nem hamisításról, hanem a kecskebőrpergamenlapok újrafelhasználásáról van szó. A pergamenre eredetileg a 10. században írták rá Arkhimédész tanulmányait Konstantinápolyban. A 13. században Jeruzsálemben egy szerzetes gondosan lekaparta a görög szöveget, és görög ortodox imákat írt a 90 fokkal elforgatott lapokra.
A most felfedezett kommentár |
A palimpszeszt legújabb vizsgálatai arra is fényt derítettek, hogy a középkori reciklálás során Arisztotelész Kategóriák című munkájának egy ókori kommentárját is lekaparták a pergamenről. William Noel az amerikai Walters Art Museum kézirataiért felelős kurátor, és az Arkhimédész palimpszesztről készülő könyv egyik szerzője szerint ez egy igen durva eljárásnak tekinthető, ám a középkorban gyakran éltek a hasonló újrahasznosításokkal. "Levették a könyvet a polcról, kiradírozták a szöveget, felvágták a lapokat, és új könyvet készítettek belőle" - mondta el a BBC-nek.
A szakértők tavaly óta multispektrális képfeldolgozással elemezték a pergament, és az egyik ilyen átvilágítás során egy eddig ismeretlen szövegrészlet is megjelent a lapokon, amelynek vizsgálatát nemzetközi kutatócsoportra bízták. Az apró jelek és rövidítések hamar felfedték a szerző kilétét: a kutatók szerint azokat az egyik leghíresebb Arisztotelész-kommentáló Alexander Aphrodisziasz vetette papírra. Az ő munkái közül eddig egyet sem ismertek, ám a mostani szöveg egy igen kritikus elmére vall: a szövegből megtudhatjuk, hogy egyáltalán nem volt elégedett a művel, és amikor az auktor a "lábú" kifejezést az állatokhoz kötötte, epésen megjegyezte, hogy az ágynak is van lába.
Arisztotelésznek ez a munkája a nyugati filozófiaoktatás egyik alapköve volt, így az ehhez fűzött kommentár a középkori tudománytörténet egyik újabb színfoltja lehet - állítják a kutatók.