Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Pánikbetegségben szenvedett az evolúciós elmélet atyja

2007. április 18. 17:00

Százhuszonöt éve, 1882. április 19-én halt meg a hagyományos világképet alapjában felforgató angol természettudós, Charles Darwin.

<

Küzdelem a létért

Darwin egy tudóscsaládból született 1809. február 12-én Shrewsburyben. Először teológiát tanult, de érdeklődése fokozatosan a természettudományok, a geológia és a botanika felé fordult. Huszonkét évesen egy föld körüli útra induló expedíció lelkes, de tapasztalatlan tagja lett, az út során szakadatlanul gyűjtött, rendszerezett.

A Biblia tanaiban és a fajok állandóságában addig szó szerint hívő fiatalember nézetei tapasztalatai hatására fokozatosan megváltoztak. Hazatérve megházasodott - tudományos módszerrel: a precíz Darwin döntése előtt táblázatba foglalta a nősülés mellett és ellen szóló érveket. A mérleg hajszálnyival a házasság oldalára billent, ő pedig nem sokat keresgélt, unokahúgát választotta.

1839-ben, immár a Royal Society, az angol királyi tudományos akadémia tagjaként visszavonult a nyilvános szerepléstől. Élete végéig magányos remeteként élt London környéki otthonában, különös betegségtől kínozva. Orvosai trópusi fertőzésre gyanakodtak, utólag úgy tűnik, pánikbetegség gyötörte, agorafóbiával és tömegiszonnyal súlyosbítva. A mélyen vallásos Darwin vélhetőleg elmélete súlyos világnézeti következményeitől rettegett, az evolúció elmélete szorongást váltott ki benne.

Darwin az utazása során gyűjtött állatokat vizsgálva rájött, hogy a fajok helytől és kortól függően átalakulhatnak egymásba. Elődeitől eltérően nem csak a fajok közti, de a fajon belüli, egyedek közötti versenyt is észrevette; tőle híresült el a "küzdelem a létért" kifejezés. Elmélete szerint több utód születik, mint amennyit a szülők felváltása kíván, de a természetben a populáció nagysága körülbelül állandó.

Az élővilág sokféleségének kialakulásában a természetes kiválogatódásnak, szelekciónak tulajdonított döntő szerepet, az adott körülményekhez jobban alkalmazkodó egyednek nagyobb esélye van a fennmaradásra és a szaporodásra. Az evolúció gondolatát már a francia Jean Lamarck felvetette a XIX. század elején, de Darwin érdeme a változások első, tudományosan is elfogadható magyarázata.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Pánikbetegségben szenvedett az evolúciós elmélet atyja

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra