Pánikbetegségben szenvedett az evolúciós elmélet atyja
2007. április 18. 17:00
Százhuszonöt éve, 1882. április 19-én halt meg a hagyományos világképet alapjában felforgató angol természettudós, Charles Darwin.
<
Küzdelem a létért
Darwin egy tudóscsaládból született 1809. február 12-én Shrewsburyben. Először teológiát tanult, de érdeklődése fokozatosan a természettudományok, a geológia és a botanika felé fordult. Huszonkét évesen egy föld körüli útra induló expedíció lelkes, de tapasztalatlan tagja lett, az út során szakadatlanul gyűjtött, rendszerezett.1839-ben, immár a Royal Society, az angol királyi tudományos akadémia tagjaként visszavonult a nyilvános szerepléstől. Élete végéig magányos remeteként élt London környéki otthonában, különös betegségtől kínozva. Orvosai trópusi fertőzésre gyanakodtak, utólag úgy tűnik, pánikbetegség gyötörte, agorafóbiával és tömegiszonnyal súlyosbítva. A mélyen vallásos Darwin vélhetőleg elmélete súlyos világnézeti következményeitől rettegett, az evolúció elmélete szorongást váltott ki benne.
Az élővilág sokféleségének kialakulásában a természetes kiválogatódásnak, szelekciónak tulajdonított döntő szerepet, az adott körülményekhez jobban alkalmazkodó egyednek nagyobb esélye van a fennmaradásra és a szaporodásra. Az evolúció gondolatát már a francia Jean Lamarck felvetette a XIX. század elején, de Darwin érdeme a változások első, tudományosan is elfogadható magyarázata.