Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Amerikai pilóták Kínában

2002. július 15. 20:02

Váratlanul érte az Egyesült Államokat, mikor Kína beleegyezett, hogy nyomozás induljon a hidegháború során eltűnt amerikai pilóták után.

<

A Pentagon a katonai nyilvántartással foglalkozó [U.S. Army Central Identification Laboratory] 8 fős kutatócsapatát küldi Jilin tartományba (ÉK-Kínába), hogy egy C-47-es gép két pilótájának maradványait felkutassák.

A kutatók első feladata az, hogy meghatározzák tényleg szükséges-e egy nagyszabású nyomozás. A megállapodás persze már önmagában is áttörést jelez a két ország kapcsolatában, hiszen Kína először járul hozzá, hogy eltűnt amerikai katonák után kutassanak területén.

A kínai hatóságok szerint a két pilóta Robert Snoddy és Norman Schwartz hamvait Antu város közelében temették el miután 1952 novemberében lelőtték gépüket. Az amerikai kémszolgálat pilótáinak megbízatása lényegében arról szót, hogy kínai anti-kommunista kémeket gyűjtsenek össze Kína területén. A 2 pilóta a CIA-közeli légi társaság, a Civil Air Transport kötelékébe tartozott, mely egész Ázsiában teljesített felderítő szolgálatot.

Mivel az Egyesült Államok a Kínában folyó felderítést titokban próbálta tartani, a családtagok annak idején csupán annyit tudhattak meg, hogy a két pilótának Japán vizek felett nyoma veszett. A szintén a gépen tartózkodó, de a találat után elfogott CIA munkatársak John Downey és Richard Fecteau, csak 20 évvel később szabadult Kínából, mikor az Egyesült Államok elismerte, hogy kémszolgálati tevékenységgel voltak megbízva Kína területén.
  • historytoday.com | air-america.org
  • Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

    Miért támogassam a Múlt-kort?

    Amerikai pilóták Kínában

    Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

    2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

    Ízelítő a Magazinból

    További friss hírek

    Legolvasottabb cikkeink

    Facebook Twitter Tumblr

     

    Váltás az asztali verzióra