Szabadlábon a tibeti tudós
2002. július 15. 15:14
Kína összességéban 41 évig politikai fogolyként tartotta fogva Tanak Dzsingme Szangpo-t, aki szabadulása után az USA-ba érkezett.
Valószínűleg Kína leghosszabb ideig fogvatartott politikai foglya volt a most 76 évesen szabaduló tibeti tudós, Tanak Dzsingme Szangpo.
Egy küzdelmes élet
1960-ban azzal az indokkal tartóztatták le, hogy Lhasa egyik általános iskolájában tanítóskodva "reakciós gondolkodásával fertőzte a gyermekek lelkét".
1964-ben újra elítélték három évre mert Tibet kínai elnyomása ellen emelt szót.
1970-ben Tanak újabb tíz évet kapott Sangyip börtönében, mert a vád szerint "ellenforradalmi propagandát folytat". Éppen akkor kapták el mikor unokaöccsével egy levelet próbált küldeni a dalai lámának melyben a Tibetben zajló kínai attrocitásokat ecsetelte.
1979-ben, 53 éves korában a börtönből egyenesen átnevelő táborba küldték Nyethang-ba, Lhasszától 60 km-re nyugatra.
1983 szeptmber 3-án újra börtönbe került, mert a kínai hatóságok ellen buzdító röplapot ragasztott a lhasszai Jokhang szentély főbejáratára, amiért a 15 év börtön mellé még 5 évre politikai jogainak gyakorlásától is megfosztották.
1988-ban az ítéletet további öt évvel emelték, "ellenforradalmi propaganda terjesztése" miatt.
1991-ben Tanak egyéni tiltakozóakcióba lépett: egy magasrangú svájci delegáció érkezésekor "Free Tibet" szavak bekiabálásával vonta magára a figyelmet. A hatóságok egy őrült akciójának igyekeztek beállítani a történteket.
1992-ben újabb nyolc évre bebörtönözték 3 év politikai és polgári jogfosztás mellett, ezzel 28 évre emelve a letöltendő éveinek számát.
tibet.com | tibettimes.com | savetibet.org