Új szervezet felügyeli a hazai ásatásokat
2007. április 2. 08:45
Módosult a régészeti lelőhelyek feltárását szabályozó rendelet, ennek eredményeként áprilisban létrejön a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat.
<
Mint írják, az intézmény új elnevezése Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat, amely `a jövőben az örökségvédelem egyik meghatározó tudományos háttérbázisa lesz`. A tárca tudatta azt is: a szakmai egyeztetés alapján kialakult rendelet a nagyberuházásokhoz kapcsolódó megelőző régészeti feltárások elvégzését rendeli a szakszolgálathoz.
Raczky Pál, az ELTE Régészettudományi Intézetének igazgatója az MTI-nek nyilatkozva úgy fogalmazott: "nekünk, régészeknek, nem annyira a közigazgatási egységekre, megyékre vagy régiókra, hanem leletekre, lelőhelyekre és gyűjteményekre kell koncentrálni. Az eddigi törvényi szabályozás a régészek tömegét lényegében a megyei múzeumi hálózatba koncentrálta és ezeken keresztül történt az országos célok megvalósítása. Valójában nem tudom, hogy a felálló szakszolgálat képes lesz-e átvállalni azt az országos munkát, amelyet eddig 19 megye múzeuma végzett" - tette hozzá.
Raczky Pál ismertetése szerint csak az autópálya-építés kapcsán végzett régészei kutatások nyomán 1990-től 20 millió lelettel gazdagodott Magyarország. Ezek raktározása, információs rendszerbe való foglalása "iszonyú nagy feladat" - hangsúlyozta. "A rendelkezés fő célja az ásatások központosítása" - mondta a rendelet módosításáról Raczky Pál. Szerinte a régészeti feltárás célja nem maga az ásatás, hanem az előkerülő leleteket "biztonságba helyezése" és "továbbörökítése" a jövő nemzedékek számára.
"A szakszolgált szempontjából azt látom kérdésesnek, hogy képes lesz-e a munka teljes vertikumát megszervezni. Lesz-e erő, akarat, hogy ezt végigvigye, s főleg, lesz-e hozzá szakemberi háttér. Nagyon sok szakemberre van szükség" - közölte Raczky Pál.
(Múlt-kor/MTI)