Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Az ipari forradalmat is a sakkozógép feltalálója indította el

2007. március 26. 09:30

<

Bűvész rekonstruálta a Törököt

A megnyitóra Los Angelesből Budapestre érkezett a bűvészkellékek és varázsdobozok építőjeként világhírűvé vált John Gaughan is. `Kempelen Farkas eredeti sakkozógépének pontos mása az a szerkezet, amely a a Műcsarnok új kiállításán látható` - mondta pénteken a helyszínen John Gaughan, akinek 150 év múltán sikerült rekonstruálnia a `Törököt`.

A szerkezet mind működésben, mind a felhasznált anyagok tekintetében az eredeti pontos mása - közölte az alkotó a szűk körű sajtóbeszélgetésen, hozzátéve: még olyan elemek elkészítéséhez is korabeli anyagokat és technológiákat alkalmazott, amelyeket nem láthat a közönség.

John Gaughan, aki bűvészkellékek és varázsdobozok építőjeként, illuzionista-látványkreációk megálmodójaként vált világhírűvé, Los Angelesből érkezett Budapestre. Olyan bűvészekkel dolgozott együtt, mint David Copperfield. Több hollywoodi és Broadway-produkció (Forrest Gump, Szépség és Szörnyeteg) speciális effektusainak szakértője volt. Nevéhez fűződik Elton John, Ozzy Osborne, Michael Jackson, Cher, Barbara Streisand koncertjeinek látványterve.

Mint elmondta, kedvtelésből kezdte el építgetni a turbános török alakjában megjelenő sakkozógépet, amelynek rekonstruálására 35 év ment el az életéből. A gépnek négy változata született, s mindig, amikor új információhoz jutott, módosított a szerkezeten - tette hozzá. John Gaughan ismertetése szerint Kempelen Farkas (1734-1804) sakk-automatája több mint 800 könyv, cikk, tanulmány, színdarab szerzőjét ihlette meg az idők folyamán.

Érdekességként szólt arról, hogy senkinek sem sikerült annak idején pontosan megfigyelnie, hogyan működött a sakk-automata, amelyet - mint megjegyezte - a korabeli sajtó nem sakk-, hanem gondolkodógépként emlegetett. John Gaughan elmondta: Kempelen eredeti szerkezetéből fennmaradt a pantográf (műszaki rajzok, ábrák tetszés szerinti nagyságban való másolására szolgáló műszer) és a belső sakktábla, amelyen a négyzeteket behatároló vonalak nem egyenesek, hanem kissé íveltek.

Hangsúlyozta, hogy a gép belsejében egykor nem egy törpe, hanem egy átlagos testalkatú felnőtt személy rejtőzött. Hogy hogyan fért el, ez a szerkezet trükkje, amit nem szabad elárulni - tette hozzá John Gaughan. Meggyőződése szerint ugyanis, ha felfedik egy mutatvány titkát, az mindig csalódást kelt. A sakk-automata "tervrajzának bemutatása után Kempelen már senkit sem érdekelne és neve hamarosan feledésbe merülne" - mondta.

John Gaughan kiemelte: Magyarországon nincs túl nagy tekintélye Kempelennek, akit csupán illuzionistának hisznek, noha ennél sokkal több volt, akár az ipari forradalom elindítójának is tarthatjuk.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Az ipari forradalmat is a sakkozógép feltalálója indította el

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra