Vita Wagner transzvesztita hajlamairól
2007. március 23. 08:00
A zeneszerző 1874-ben írta a most publikált levelet egy milánói kereskedőnek, és szatént, csipkét, fodros női alsóneműket rendelt benne.
<
Werner Breig bochumi egyetem tanár, a The Wagner Journal kiadói tanácsának egyetlen német tagja azon a véleményen van, hogy minden férfinak van feminin oldala. Breig irányította a közelmúltig a zeneszerző levelezésének német kiadását, és nem hisz Wagner transzvesztita hajlamaiban.
Kutatásai során azonban több olyan levelet talált, amelyben a zeneszerző selyem holmikat kért, de, mint mondja, abban az időben a férfiak is cicomásabb alsóneműket viseltek. Sven Friedrich, a bayreuth-i Wagner múzeum igazgatója pedig arra emlékeztetett, hogy Wagner ekcémája miatt nem hordhatott gyapjú holmikat, pamutból akkor még nem készítettek alsóneműket, így maradt számára a selyem. Ebből eredhetett az a feltételezés, hogy betegesen érdeklődött a női holmik iránt.
Ezt erősítette az a tény, hogy 1864-ben női ruhában menekült el Bécsben a hitelezői elől. Az is tény, hogy mindig vonzódott a drága, finom holmikhoz, ezért is volt mindig pénzszűkében. A vitatkozó felek szerencsére egyetértenek abban, hogy az utókornak Richard Wagnert a zenéje miatt kell értékelnie.
(Múlt-kor/MTI)