Sámánasszony használta az ötezer éves aranyszemet
2007. március 20. 09:30
Az iráni Sahr-i-Szokhtában egy időszámítás előtt 2900 körül keletkezett sírban pár hónapja női csontvázat találtak olasz és iráni régészek.
<
A protézist nem az asszony halála után illesztették a szemgödrébe, nyilvánvaló jelei vannak annak, hogy életében hosszan viselte: a félgömb hátsó felén közel a szélső feléhez látható egy kopás, amely járomcsonttól származik és a zsinór is vésett egy kis barázdát a lyukban.
Arra is találtak magyarázatot, hogy miért nem igazi szemhez hasonlító műszemet viselt az asszony, holott a régi mesterek rendelkeztek olyan tudással, hogy ezt is elkészíthették volna. A protézisnek valószínűleg főleg az volt a funkciója, hogy csillogása titokzatossá, természetfeletti hatalommal rendelkezővé tegye viselőjét. Olyan valakivé, aki meglátja azt is, ami a többi közönséges halandó előtt rejtve marad. Így jutottak arra a következtetésre, hogy az asszony sámán lehetett.
A sírban mellette találtak még egy türkiz nyakláncot, egy egzotikus formájú bronztükröt, továbbá körülbelül 30, helyi készítésű kelyhet és vázát.
(Múlt-kor/MTI)