Nem lesz látogatható a középkori szegedi vár
2007. március 16. 11:00
Befejeződött a szegedi vár északnyugati saroktornyának régészeti feltárása, a maradványokat azonban a közeljövőben biztosan nem láthatja a közönség.
<
Az egykori torony falaiból a feltárás során egy-másfél méter magas szakaszok, a gyilokjárók - vagyis a várfal koronáján végigfutó, mellvédes védőfolyosó - alapjai és egy lőrés vált láthatóvá. A Szegedi Fellebbviteli Főügyészség leendő székházának pincéjében, az épület felújítása során talált régészeti leleteket a közeljövőben azonban nem láthatja a közönség - közölte a szakember.
A középkori szegedi várat valószínűleg 1261 és 1280 között építették, de nem lehetetlen, hogy már voltak római kori előzményei is. Az erődítmény a századok folyamán nem épült ki végvárrá, hisz lényegében az ország közepén helyezkedett el. 1543-ban a törökök elfoglalták Szegedet, ekkortól a vár képe jelentősen módosult.
Az erődítményben az 1668-as török alóli felszabadulást követően három tűzvész is pusztított. A 18. század végén összeomlott a vár Tisza felőli fala. A várost sújtó 1879-es nagy árvíz után két évvel az erődítményt szinte teljesen elbontották.
(Múlt-kor/MTI)