A napfordulót ünnepelték a legrégibb amerikai obszervatóriumban
2007. március 5. 11:45
Az amerikai kontinens legrégebbi, mintegy 2300 éves csillagvizsgálóját azonosították a régészek az Andok-hegységben levő Chankillo mellett.
A tudósok több mint száz éve próbálják megfejteni, mire használták az elődök a hegygerincen felépített erődegyüttest és a közeli tornyocskák sorát: felmerült már, hogy azok egy erődítmény, kultikus hely vagy templom részei lehettek.
A Science című tudományos lap március 2-i számában számolt be arról, hogy Ivan Ghezzi, a Perui Kulturális Intézet, és Clive Ruggles, az angliai Leicester egyetem kutatója úgy véli: az ősi létesítmény az év fontos napjainak meghatározására szolgált, egyúttal pedig kifejezte az akkori hatalmi struktúrát. A kutatók szerint az obszervatóriumban begyűjtött asztronómiai eredményeket és eseményeket a meglévő társadalmi és politikai berendezkedés legalizálására használhatták fel, ahogy azt az 1700 évvel később virágzó inka csillagászat is tette.
Naptár a hegygerincen |
Az ősi obszervatórium, mint naptár. A 13 torony egy kijelölt megfigyelőhelyről szemlélve a Nap évi járásának megfelelő távolságon oszlik el. A nyári napforduló napján (ami a déli féltekén decemberre esik) a jobb oldali torony mellett kelt fel a Nap, fél évvel később, a téli napfordulókor az alakzat másik végén, míg a tavaszi és őszi napéjegyenlőség idején középen (megjegyzendő, hogy az elmúlt több mint két évezred alatt e nevezetes irányok némileg eltolódtak). Stonehenge-ben ugyenezeket a funkciókat nagy felállított kövek töltötték be. Valószínű, hogy a nevezetes napok, így az évszakok kezdetének pontos ismeretét a fejlett földművelés tette szükségessé |
Chankillo erődje az obszervatórium mellett |
Napfelkelte a fogak között |
Az obszervatórium a közeli épület romjai közül |