A rómaiakkal kereskedtek az ősi britonok
2007. március 1. 13:15
Egy nemrég előkerült éremlelet új fénybe helyezte a szigetország múltját: a kutatók szerint ugyanis valószínű, hogy a helyiek már a hódítás előtt kereskedtek a rómaiakkal.
A római köztársaság korából, i.e. 146-ból származó ezüst denariust egy amatőr kincskereső találta meg a cornwalli Fowey közelében. Az érme a kutatók szerint arra szolgál bizonyítékul, hogy a sziget lakói már Caesar i.e. 55-ös első hadjárata előtt is kereskedtek a rómaiakkal.
Az ezüstpénzt Rómában verték, és egy római szárnyas sisakot ábrázol, amely mellett készítője, Caius Antestius neve olvasható. Az érme másik oldalán Castor és Pollux láthatók, akik a hiedelem szerint a csatákban segítették a rómaiakat.
Cornwall kereskedelmi jelentőségét az ott bányászott ón és réz adta. Az érmék elég ritkák voltak, mivel azok értéke igen magas volt, és gyakran 100 évig használták ugyanazokat a pénzdarabokat, ami a datálást igen nehézzé teszi. Sam Moorhead, a British Museum szakértője szerint a pénz egy római légiós fizetéséből származhat. `Ennyi pénzért nyolc vekni kenyeret vagy nyolc liter bort kaphattak akkoriban` - állítja.
A hódítás korával kapcsolatban egyre több kérdés merül fel a szakemberekben: egy régészeti felfedezés például teljesen átírhatja az angol történelem római korszakát. A kutatók szerint az i.sz. 43-ban végrehajtott római invázió ugyanis valószínűleg sosem történt meg, és egyszerűen csak a politikailag gyenge Claudius császár propagandafogásainak egyike lehetett. Erre a megállapításra egy katonai öltözékeket és fegyvereket tartalmazó összefüggő régészeti leletegyüttes kapcsán jutottak brit régészek.
Az új eredmény fényében már csak mítosz lehet Britannia római meghódítása, s valószínűbb, hogy a britonok már tárt karokkal, szívélyesen fogadták a római katonákat.