Kis-Ázsiából származhatnak az etruszkok
2007. február 16. 12:30
A titokzatos ókori etruszkok minden valószínűség szerint a mai Törökország területéről hajóztak Itáliába az i.e. 12. és 10. század között.
<
Marhákkal érkeztek? |
A tudósok hasonló egyezést találtak anatóliai és közép-keleti emberek, és a ma Toszkánában élő férfiak és nők genetikai kódjánál: az utóbbiak az etruszkok közvetlen leszármazottainak tekinthetők.
A piacenzai katolikus egyetem professzora és kollegái ennek alapján állítják, hogy az etruszkok ősei Kis-Ázsiából jöttek, és miután Európában sehol máshol nem hagytak hátra genetikai nyomokat, ezért igen valószínű, hogy nem a szárazföldön jutottak el Itáliába, hanem rövid idő alatt, tengeri úton érkeztek.
Már az ókor óta számos elmélet próbál meg számot adni arról, hogy kik voltak, honnan jöttek a korban és a kultúrtörténetben jelentős szerepet betöltő etruszkok. Hérodotosz szerint is Kis-Ázsiából vándoroltak be, Halikarnasszoszi Dionüsziosz szerint őslakók voltak, egy modern elmélet szerint pedig az etruszk nép a bevándorló indoeurópai népek, és az őslakó mediterrán népesség egybeolvadásából jött létre. Seneca, az ókori római filozófus is írt az etruszkok ázsiai származásáról.
A piacenzai kutatók - akiknek eredményeit a wissenschaft.de német hírportál ismertette - úgy vélik, hogy valószínűleg természeti csapások, így például földrengések késztették az etruszkokat arra, hogy elhagyják eredeti hazájukat a Földközi-tenger keleti partjainál.
(Múlt-kor/MTI)