Atomsilókat épített a kommunista Csehszlovákia
2007. február 14. 09:30
Nukleáris robbanófejek tárolására alkalmas három szupertitkos föld alatti raktárral rendelkezett a kommunista csehszlovák hadsereg.
<
Atomsiló épül Ukrajnában |
Minarík szerint a három csehországi atomfegyverraktár felépítéséről a Varsói Hadsereg parancsnoksága döntött 1965-ben, s a létesítmények valódi küldetését gyakorlatilag csak a legfőbb politikai és katonai vezetők ismerték. A három raktár felépítésének költségei 174 millió koronát tettek ki, ami akkoriban rendkívül hatalmas összegnek számított.
Az azonban máig sem tisztázott, hogy valóban voltak-e valaha ezekben a raktárakban atomfegyverek vagy sem. "1990-ben széleskörű speciális méréseket végeztünk a körzetekben, de a normálist meghaladó atomsugárzást sehol sem észleltünk" - mondta Mladá Fronta Dnes című lapnak Jirí Sedivy volt cseh vezérkari főnök. Dana Drábová, a cseh állami atombiztonsági hivatal elnöke szerint viszont ilyen mérésekkel lehetetlen bizonyítani, hogy voltak-e valahol atomfegyverek vagy sem.
A népszerű és olcsó megoldás |
A Mladá Fronta Dnes szerint a csehszlovák hadsereg 1961 óta rendelkezett rakétahordozókkal. Miután az amerikaiak a nyolcvanas évek elején néhány európai országba Pershing rakétákat telepítettek, a szovjetek 1983 és 1988 között egy rakétadandárt állomásoztattak Csehszlovákiában, amely SS-12-es nukleáris robbanófejek szállítására alkalmas rakétákkal volt felszerelve. Ezek a fegyverek azonban teljes mértékben szovjet ellenőrzés alatt voltak. A szovjet atomfegyvereket az 1987. decemberi szovjet-amerikai megállapodás alapján vonták ki Csehszlovákiából és Kelet-Németországból is.
(Múlt-kor/MTI)