Madarász Viktor hagyatéka a Budapesti Történeti Múzeumban
2007. február 5. 08:45
Madarász Viktor, a magyar romantikus történeti festészet legjelentősebb mestere hagyatékából látható kiállítás szombattól a Budapesti Történeti Múzeum Metszettárában.
<
A tárlaton a művész utolsó alkotói korszakában festett képei, valamint személyéhez kötődő tárgyak, köztük festőállványa és levelei láthatóak - mondta Mojzes Ildikó, a hagyatékot őrző Rákospalotai Múzeum vezetője az MTI-nek.
Madarász Viktor és Adeline |
A május 10-ig megtekinthető tárlat különlegessége, hogy Madarász Viktor csaknem húsz képe együtt látható az alkotó lánya, a szintén festőművész Adeline mintegy 20 grafikájával, akvarelljével - tette hozzá az intézményvezető.
A Rákospalotai Múzeum rövid története A mai XV. kerület három, egymástól jól elkülöníthető részből áll. Újpalota, az 1970-es években fölépülő lakótelep ad otthont a kerületben lakók közel felének (kb. 40.000 fő). A másik két kerületrész, Rákospalota és Pestújhely 1950. előtt önálló közigazgatási egységek - Rákospalota város, Pestújhely nagyközség - voltak. Rákospalota több, Pestújhely egyetlen - ám igen tartalmas - évszázados múltra tekinthet vissza. E városnyi (80.000 fős) kerület tárgyi, írásos, fotó- és egyéb dokumentumait gyűjti, őrzi és mutatja be a kerület helytörténeti gyűjteménye, a Rákospalotai Múzeum. A helytörténeti gyűjtemény 1960-ban, a főváros harmadik ilyen jellegű intézményeként kezdte meg működését Rákospalota - Ófaluban, az egykori katolikus elemi iskola épületében. Kezdetben a valamikori falu-város néprajzi anyagát, a kismesterségek szerszámait, termékeit gyűjtötte, de már ekkor célul tűzte ki a helyi képzőművészek alkotásainak gyűjtését is. E képzőművészeti gyűjteménynek egy külön egységét képezi a Madarász-hagyaték. A 80-as évek elején a helytörténeti gyűjteményt az épület rendkívül rossz állaga miatt bezárták, majd egy szűk évtizednyi kényszerszünet után, 1991-ben nyithatott meg újra - immár nem Palotán, hanem a XV. kerület egy másik részében, Pestújhelyen. |
(Múlt-kor/MTI)