Kutatható lett a világhírű zenetudós hagyatéka
2006. november 29. 09:30
Fábián Imre zenetudós és zenetörténész lemez-, kotta- és könyvhagyatéka kutathatóvá vált az Országos Széchényi Könyvtárban.
<
A hatvanas években megjelent publikációi már kijelölik két központi jelentőségű érdeklődési területét, a 20. század zenetörténetét és az operatörténetet. A Magyarországon is híressé vált zenetudós az 1960-as években külföldre emigrált, Bécsben, Zürichben és Hamburgban élt, 2002-ben hunyt el. Ismerje meg a zenetudós gyűjteményének különleges darabjait!
A klasszikus és kortárs európai zeneszerzők teljes életművét, operafelvételeket, életrajzi könyveket és kritikákat tartalmazó hagyaték elhelyezése érdekében a könyvtár zeneműtárában új raktárszintet hoztak létre - érzékeltette az anyag mennyiségét és gazdagságát Szerző Katalin. Ismertetése szerint a hagyaték páratlan érték a Széchényi Könyvtár számára, mert az OSZK alapvetően csak az igen alacsony mértékű gyarapítási keretből vásárolhatna új lemezeket, és csak olyanokat, amelyeken magyar előadó is közreműködik.
A mintegy 1400 darabos lemezgyűjtemény, a 150 kispartitúra és a zenekritikai, zenetörténeti kötetek nagyrészt Németországban láttak napvilágot az 1960-as és 1990-es évek között. A könyvek zenei rendezők, zenészek életrajzát mutatják be, zenei ikonográfiák vannak közöttük és operaházak leírását tartalmazzák.
A hagyatékot Fábián Imre özvegye, Fábián Márta gondozta, a 84 dobozba rendezett lemezt és könyvet tavaly januárban szállították Magyarországra.
(Múlt-kor/MTI)