A nagy éhínségre emlékeztek Ukrajnában
2006. november 27. 11:00
Az ukrán titkosszolgálatok a megemlékezések kapcsán nyilvánosságra hozták a szovjet levéltárakból származó, az 1932-33-as éhínséggel kapcsolatos, eddig titkos dokumentumokat.
<
Az ukrán fővárosban, Kijevben pénteken megnyitott kiállítás keretében több száz korabeli dokumentumot - különböző egykori utasításokat, a hatóságok titkos jelentéseit -, csontvázzá soványodott gyermekeket és az éhínség áldozatinak holttestével teli utcákat ábrázoló fotókat mutattak be. A rendezvényt Viktor Juscsenko ukrán államfő nyitotta meg.
Juscsenko az éhínség túlélőivel |
Az éhínséget az erőszakos kollektivizálás társadalmi-gazdasági következményei, az úgynevezett kuláktalanítás - a tehetősebb parasztok deportálása, nem egyszer fizikai megsemmisítése, és vagyonának elkobzása -, valamint a kötelező beszolgáltatás idézte elő a történészek szerint. 1930-ra Ukrajna 581 járásából 450-ben végrehajtották a falvak kuláktalanítását, az ellenforradalmároknak nyilvánított kulákokat speciális bíróság elé állították, amely gyakran halálos ítéletet hozott, tehetős parasztcsaládokat deportáltak lakhatatlan vidékre.
Az áldozatokra emlékeztek |
A gabona és a háziállatok rendszeres kényszerbeszolgáltatása következtében a Szovjetunió éléskamrájának nevezett Ukrajnában milliók haltak meg otthonaikban vagy az utcán, s szinte mindennapossá vált a kannibalizmus. Kijev, amely szerint a szovjethatalom idején közel tízmillió ember pusztult el, kérte az ENSZ-t, minősítse az éhínséget népirtásnak. Ismerje meg az ukrán népirtás történetét!
(Múlt-kor/MTI)