1956. november: volt egyszer egy forradalom
2006. november 15. 08:00
<
Nyilatkozatok és cáfolatok
23.A jugoszlávok jegyzékben tiltakoznak a Nagy Imre-csoport elrablása miatt.
A Kádár-kormány elismeri a KMT-t tárgyalófélként. A KMT felhívása a munka felvételére szólít fel. A Magyar Értelmiség Forradalmi Tanácsa és a KMT felhívására 14 és 15 óra között a forradalom emlékére leáll a közlekedés a fővárosban, és Budapestre néma csend borul. Budapesten tárgyal a kommunista vezetésű Szakszervezeti Világszövetség delegációja.
Pécsbányatelepen a pécsi, komlói, mohácsi és szigetvári üzemek munkástanácsainak küldöttei megalakítják a Baranya Megyei Központi Munkástanácsot.
A bukaresti repülőtérről Nagy Imrét és társait családtagjaikkal együtt Snagovba viszik.
24.
Hivatalos magyar közlemény jelenik meg Nagy Imréék távozásáról. A Népszabadság szerkesztősége sztrájkba lép. A fontosabb üzemekbe kormánymegbízottat neveznek ki.
Komárom és Nógrád megyében folytatódik a sztrájk.
Lengyelország 100 millió zloty értékű segélyt nyújt Magyarországnak.
A jugoszláv sajtó vezető helyen foglalkozik a Nagy Imre-csoport deportálásával.
25.
A KMT vezetői és a kormány tagjai a Parlamentben megbeszélést tartanak, ami éles szóváltás után félbeszakad. Budapestre érkezik J. N. Koshla, India prágai nagykövete, aki december 7-ig tartózkodik Magyarországon.
A Győr-Sopron Megyei Munkástanács irányításával helyi szakszervezeti vezetőket választanak.
26.
A KMT határozata követeli, hogy a Kádár-kormány nyilatkozzék Nagy Imre és társai sorsáról és adjon lapengedélyt a KMT újsága számára. Kádár János rádióbeszédében hosszan foglalkozik a Nagy Imre-kérdéssel. (Ezt követően 1958. június 17-ig az ügyről semmiféle tájékoztatás nem jelenik meg.) J. N. Koshla Kádár Jánossal tárgyal az ENSZ-megfigyelők beutazásáról. Tatabányán a munkástanács felhívást ad ki a kétműszakos termelés megindítására.