Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Megtalálták Amerika legrégibb írásos emlékét

2006. szeptember 18. 12:30

Az amerikai kontinens feltehetően legrégibb írásos emlékére bukkantak Mexikó délkeleti részében, Veracruzban a latin-amerikai ország régészei - közölte a Science magazin.

<

A mexikói régészek szerint a 21x36 centiméteres, 12 kilogramm súlyú kődarabon fennmaradt írásjelek az i.e. első évezred elejéről származnak. A táblán 28 elkülöníthető írásjel vagy szimbólum található, amelyek közül némelyik három-négyszer is ismétlődik. Az írásrendszer nem hasonlít az eddig ismertekhez, így a kutatók szerint vélhetőleg egy folytatás nélküli változatról van szó - állítja a cikk.

A tábla 1999 előtt került elő, amikor egy útépítés miatt az egykori olmék kultúra központja közelében temetkezési helyeket tártak fel. Akkor nem törődtek vele, ám idén újra felkeltette a kutatók érdeklődését. Veracruz az úgynevezett olmék preklasszikus kultúra hazája volt, amely i.e. 1500-tól alakult ki a Mexikói-öböl partvidékén és Közép-Amerika legrégebbi fejlett kultúrájának számított.

Eddig a Tabasco mexikói szövetségi államban, San Andrés romvárosban talált, feltehetően i.e. 650-ből származó maradványokat tekintették az Újvilág legrégebbről fennmaradt írásos emlékének.

Günter Dreyer, a kairói székhelyű Német Régészeti Intézet igazgatója szerint pedig a világ eddig ismert legrégebbi írását Egyiptomban találták meg, amely a Krisztus előtti 3200 és 3300 közötti időkből maradt fenn és fonetikusan olvasható.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Megtalálták Amerika legrégibb írásos emlékét

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra