Divattervekbe rejtették titkos üzeneteiket a nácik
2006. szeptember 11. 13:15
A német kémek a második világháborúban divattervekbe rejtették titkos üzeneteiket, hogy túljárjanak a szövetséges cenzorok eszén, áll a brit titkosszolgálat napvilágra került aktáiban.
Desifrírozzon divatterveket |
Nemrég a Múlt-kor is beszámolt róla, hogy Angliában újabb, a második világháború idejéből származó aktákat oldottak fel a tikosítás alól, amelyekből kiderült, az angol elhárítás aggódott a Lady Effingham néven Angliában élő Gertler Manci miatt.
Az akták között található olyan is, amelyből a náci ügynökök kódolási technikáira derül fény. Egy könyvecske például részletesen tárgyalja, hogy miként lehet védekezni az információ-szivárgás ellen.
Külön fejezetet kapott a kódtörő kalauzban, hogyan lehet információt titkosítani divattervekben. A Morze-kódban megírt üzenetet a varrások vonalai közül kellett kiolvasni, így a szabásminta nem feltétlen kiskosztümöt, hanem például a legújabb csapatmozgások terveit rejthette. A brit cenzorok azonban kiemelt figyelmet tulajdonítottak a látszólag ártatlan képeket tartalmazó postai küldeményeknek - írta a Reuters.
A könyvecske felkészítette a cenzorokat más technikákra is, így például a láthatatlan tinta észrevételére, a rovátkolt, illetve tűszúrással lejegyzett üzenetek kiolvasására is. Kódok rejtőzhettek a divatterveken túl a kottákban és a normál kézírásnak tűnő szövegekben is. Természetesen bevett technika volt a különböző titkos ABC-k és kódjelek, számsorok használata, de ugyanígy könnyen gyanússá válhatott egy kelleténél hosszabbra nyújtott bridge-parti leírása is. Árulkodó jel volt az is, ha egy közönséges levelet túl sok bélyeggel ellátva küldtek egy semleges országba.
Az aktákból kiderül, hogy voltak olyan kódok, amit ennek ellenére sem vettek észre a britek, és azokat csak két német ügynök 1942-es lefogása után tudtak azonosítani.