Reneszánsz falfestés leveréséért büntetett az Örökségvédelmi Hivatal
2006. augusztus 31. 14:00
Pénzbüntetéssel sújtotta a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal a közelmúltban azt a kivitelezőt és restaurátort, akik felelőssé tehetők amiatt, hogy megsemmisült a pécsi Zsolnay Múzeum reneszánsz falfestésének egy része - közölte a hivatal regionális irodavezetője az MTI-vel kedden.
<
Tették mindezt annak ellenére, hogy a falfestés megmentésére szigorú restaurálási terv készült, a konzerválásra váró falrészeket még a munkálatok megkezdése előtt bejelölték.
A múzeum homlokzata |
A vezető, aki egyben a megyei igazgatóság főrestaurátora is, beszámolt arról, hogy jelenleg művészettörténészek és restaurátorok vizsgálják, milyen módon lehetne a megsemmisült és megmaradt töredékeket érzékeltethetővé tenni a látogatók számára. A munkához rendelkezésre állnak az épületről és a freskókról az 1950-es, az 1970-es és a 2000-es években készült fényképek és diák, valamint hasonló, olaszországi alkotásokról beszerzett dokumentumok.
A pécsi Zsolnay Múzeum mintegy félmilliárd forint értékű rekonstrukciója tavaly szeptemberben kezdődött. A két éven át tartó kivitelezés során a házat megerősítik, akadálymentesítik, falait újra vakolják, padlásterét beépítik, kiállítóterét növelik. Az 1324-ben épült ingatlan a világ legnagyobb, tizenkétezer műtárgyat és nyolcezer dokumentumot magába foglaló Zsolnay-gyűjteményének ad otthont. A múzeum a világhírű Zsolnay-kerámiák történetét, jellegzetes darabjait mutatja be a látogatóknak, továbbá megismertet a Zsolnay-család történetével, sőt, betekintést nyújt a gyár tervezőművészeinek munkásságába is. A Zsolnay Pécs egyik legnépszerűbb múzeuma, évente mintegy 73 ezer érdeklődőt vonz.
Szabálytalan munkavégzés miatt a kivitelező kétmillió, a restaurátor egymillió forint pénzbüntetést köteles fizetni - mondta el Weiler Árpád az MTI-nek.
(Múlt-kor/MTI)