Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Napló Hitlerről, a bajor ezred futárjáról

2006. augusztus 17. 11:00

`Hitler másik háborúja` címmel újra megjelent Olaszországban Hans Mend naplója, amelyet szerzője először 1931-ben publikált, és amelyet pár éve a Führer homoszexualitásának alátámasztására használtak fel bizonyítékul.

<

Rögeszmék és indulatok tárháza

Az első világháborúban a 16. bajor ezred futárjaként szolgált Mend műve középpontjába futártársát, Adolf Hitlert állította. `Ezzel a könyvvel Hitlert, a frontkatonát akarom bemutatni a német népnek, félrevezetés nélkül, olyannak, amilyen valójában volt: bátornak, rettenthetetlennek, a többiek felett állónak`. Annak ellenére, hogy a napló minden oldalán dicsérte a jövendő Führert, a könyvet a náci Németországban elkobozták és elégették. Ugyanerre a sorsra jutott, mint Adolf Meyer, egy másik futár `Adolf Hitlerrel` című könyve. A néhány megmenekült példány a szövetségesek titkosszolgálatainak birtokába jutott, kivonták a forgalomból - írta a Corriere della Sera című olasz napilap.

Hitler és bajtársai (Adolf a fehér x alatt)

A könyv elkobzásának hátterében
az állhatott, hogy a figyelmes olvasó a túlzásba vitt dicséret mögött könnyen ki tudta olvasni: Hitler valójában gyáva, az ellenség elől menekülésre kész katona volt. Az is kiderül a naplóból, hogy tele volt rögeszmékkel, indulattal, kegyetlenül megszólta például azokat a katonákat, akik el akarták nyerni az ellenség asszonyainak rokonszenvét, és annyira vigyázott az egészségére, hogy sem italt, sem ételt nem fogadott el bajtársaitól. Csak az ellátás részét képező marmeládban (amit a második világháború katonái "Hitler-szalonnának" hívtak) és a teában bízott.

Még csak utalás sincs a naplóban arra, a 30-as évek végén európai diplomáciai körökben elterjedt pletykára, miszerint Hitlernek intim kapcsolata lett volna egy futártársával. A könyv kurátora azonban nem tartja kizártnak, hogy a könyv cenzúrázásának egyik oka lehetett, hogy Mendet tetten érték egy fiatalkorú fiúval, amiért hat hónapi kényszermunkára ítélték.

Hitler a bajor ezred futárjaként is gyűlölte a zsidókat, bár ennek még nem volt sem biológiai, sem faji tartalma; inkább a túlzott nacionalizmus és a társadalmi igazságosság keresése motiválták. Hitler abban az időben azt vetette a zsidók szemére, hogy saját magukat és a többi zsidó érdekeit fontosabbnak tartják, mint a német nemzet érdekeit. A könyv mindenesetre segíthet megvilágítani, hogy az első világháború hogyan hatott a jövendő nemzetvezető jellemének formálására.

(Múlt-kor/MTI-Panoráma)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Napló Hitlerről, a bajor ezred futárjáról

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra