Klímaváltozás miatt tűntek el a neandervölgyiek
2006. július 28. 11:00
A neandervölgyi ősember kihalását nem betegség vagy `népirtás`, hanem klímakatasztrófa okozhatta - legalábbis erre utalnak a legújabb kutatások.
A Neander-völgyi és a Homo sapiens
Két drámai változás, mintegy 40 és 30 ezer évvel ezelőtt leszűkítette a neandervölgyi ősember élőhelyét, ugyanakkor a későbbi melegedés és a kedvező életfeltételek már a modern ember elődjét csalogatták Európába - állapították meg a németországi Neandervölgyi Múzeum kutatói az elmúlt 5-6 évben végzett elemzéseik alapján.
A múzeum igazgatója elmondta, hogy geológiai vizsgálatok és régészeti leletek alapján vonták le ezeket a következtetéseket. Az első klímaváltozás után nemcsak a hirtelen felmelegedés, hanem Dél-Olaszországban egy hatalmas vulkánkitörés is rontotta az ősember életfeltételeit, ugyanis a Földközi-tenger térségében hatalmas méretű sivatagosodás következett be.
Arra a kérdésre, hogy hova tűnt a neandervölgyi ősember, a legújabb modell-számítások válaszolnak: eszerint a melegebb időjárás idején sem élhettek az Atlanti-óceán és Dél-Oroszország között 90 ezernél többen, a jégkorszak idején pedig csak tízezren maradtak.
A később kialakult optimális feltételek, amelyek nagy zöld felületekkel és állatcsordákkal az új bevándorlókat csalogatták Európába, a neandervölgyieknek is kedveztek, de rajtuk - csekély létszámuk miatt - már semmi sem segíthetett.
(Múlt-kor/MTI)