Tíz új helyszínnel bővült a világörökség-lista
2006. július 17. 11:00
Tíz új helyet, köztük a németországi Regensburg középkori óvárosát és az olaszországi Genova történelmi városmagját vette fel a világörökség-listára az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) a litvániai Vilniusban ülésező illetékes bizottsága csütörtökön.
Új résztvevők a listán
A világörökség-bizottság 30. ülésén két kultúrtáj, négy épített régészeti emlék, két modern építészeti alkotás és két város pályázatát fogadta el. Ezzel 830-ra bővült az ENSZ védelmét élvező kulturális emlékek száma. Az újak: Crac de Chevaliers, Vizcaya, Wroclaw, Genova, Biszutún, Omán, bányavidék, Sewell, Jin Hszü és Regensburg
A világörökség részévé nyilvánított új helyek között van az ősi perzsa kereskedelmi utak mentén elhelyezkedő Bíszutún iráni falu több mint 2500 éves sziklavéseteivel; Jin Hszü (Yin Xu) kínai régészeti lelőhely, a Sang-dinasztia egykori fővárosa; a XX. század elején épült Sewell chilei bányaváros; Regensburg óvárosa; a cornwalli és nyugat-devoni bányavidék Nagy-Britanniában; egy ősi öntözőmű Ománban; a lengyelországi Wroclawban álló Népcsarnok mint a Bauhaus építészet kimagasló alkotása; a genovai Le Strade Nuove; a bilbaói Vizcaya-híd; a Crac de Chevaliers lovagvár és a Szaladin-citadella Szíriában. A drezdai Elba-völgyben épülő híd miatt a bizottság a 2004-ben a listára kerülő Drezdát a veszélyeztetett világörökség kategóriájába sorolta.
Az UNESCO Világörökség Egyezménye 1972. november 16-án született meg, azóta 182 állam csatlakozott hozzá. Magyarország 1985-ben csatlakozott a Világörökség Egyezményhez és törvényerejű rendelet formájában beépítette azt a magyar jogrendbe.