Parasztfelkelés Oroszországban
2006. június 16. 12:30
Háromszázharmincöt éve, 1671. június 16-án (a régi pravoszláv naptár szerint 6-án) végezték ki Moszkvában Sztyepan (Sztyenka) Razint, a legnagyobb 17. századi orosz parasztfelkelés vezetőjét.
<
Rablóvezér vagy kozák hős?
A doni kozákok minden szabad harcos egyenlőségén alapuló közössége a XVI. század második felében alakult ki főként menekült jobbágyokból, akik katonai szolgálataik fejében különféle előjogokra és belső önkormányzatra tettek szert. Mivel az orosz-tatár határvidéken afféle ütközőként fogták fel a tatárok betöréseit, Moszkvától rendszeres támogatásban részesültek. Soraikat a lengyel háborúk idején jelentősen felduzzasztották a szökött katonák és a földet, megélhetést kereső parasztok. A harcok elültével szokásos rabló portyáikat megnehezítette a török és az orosz erődítmények vonalának kiépülése a határ vonalán, sőt ezután a cári adományok is elmaradtak.
Razin neve először 1661-ben bukkan fel, amikor egy diplomáciai küldöttséget vezetett a kalmük tatárokhoz, majd zarándokutat tett a híres szoloveci kolostorba. (Állítólag nyolc nyelven beszélő, tapasztalt katona volt, akit személyes sérelem is hajtott: bátyját az oroszok végezték ki a háború végén.) Legközelebb hat év múlva, 1667-ben hallani róla, immár egy zsákmányra éhes kozák sereg vezéreként, aki előretolt helyőrséget létesített a Don alsó folyása mentén, közel a Volgához.