Visszakapták a Habsburgok Drakula kastélyát
2006. június 9. 11:45
<
Kastélysorsok Magyarországon
Korábban több írásunk foglalkozott a magyar örökségvédelem egyik neuralgikus, részben megoldatlan problematikájával, a hazai kastélyok pusztulásával. Ismerje meg velünk a pusztuló és a megmentett épületeket!A Múlt-kor "Budapesti peremkerületek rejtőzködő értékei" című sorozatának második részében a XVII. kerület egyik ékességét, a Podmaniczky-Vigyázó kastélyt kereste fel.
Bezeréd egy festői, csendes kis falu Zalaegerszegtől 20 km-re. Sokan nem is gondolnák, milyen gazdag történelmi múlttal rendelkezik. Arra pedig végképp nem, hogy néhány percre a településtől az erdőben, az egykori birtokos Bezerédj és Békássy család kastélyának torzója várja a jobb időket.
A bajnai Sándor-Metternich kastély (Komárom-Esztergom), a fehérvárcsurgói Károlyi kastély (Fejér) és a nyírábrányi Eördögh-Szapáry kastély (Hajdú-Bihar) sorsán keresztül mutatja be a kastélyhasznosítási programok eredményeit, reményeit vagy éppen reménytelenségeit az Építészfórum írása.
A süttői székhelyű Reneszánsz Kőfaragó Rt. újíthatja fel a Gyöngyösi Orczy-kastély egy részét, miután elnyerte a helyi önkormányzat által kiírt nyílt közbeszerzési eljárást - tartalmazza a Közbeszerzési Értesítő.
Megkezdődött a Jankovich-kastély felújítása a Veszprém megyei Gic község határában. Az 1800-as évek elején épült egyemeletes, klasszicista stílusú kastély rekonstrukcióját 600-700 millió forintból végzik el.
Ebben az évben is folytatódik az ország hetedik legnagyobb kastélyának számító edelényi L'Huillier-Coburg kastély felújítása, a munkákra 130 millió forintot költ a Műemlékek Állami Gondoksága (MÁG) - közölte a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnöke miskolci sajtótájékoztatóján csütörtökön.
Az 1900-as évek elején Wenckheim Frigyes által épített neobarokk kastély jelenleg romos állapotban van, estleges felújításának költségeit a hasznosítás függvényében 1-2 milliárd forintra becsülik.
Befejeződött a Dunántúl egyik legnagyobb épen maradt vára, az ozorai várkastély felújítása a közelmúltban; a csaknem két évtizedes rekonstrukció révén az épület visszanyerte eredeti szépségét.
Akad néhány szerencsés kastélyépület Magyarországon, amely szinte csodával határos módon olyannak őrződött meg, amilyennek egykori tulajdonosai ismerték.
Ön mit gondol? Mi legyen a ma is pusztuló épületekkel? Eladják őket, vagy állami kézben maradjanak? Itt megírhatja nekünk!