A fogorvosok már az újkőkorban is rendeltek
2006. április 12. 10:00
A fogászati rendelők réme, a fúró már az őskor fogorvosának eszköztárát is gyarapította. A fogfúrás hasonlóan pozitív célt szolgált, a kezeléssel járó fájdalom azonban sokszorosa lehetett a mainak.
Egy pakisztáni temetőben talált 11 darab fog bizonyítja, hogy mintegy 9000 évvel ezelőtt élt tulajdonosaik már átélték a fogfúrással járó kellemetlenséget. Eszerint a szakszerű fogászati kezelés legalább 4000 évvel korábban kialakult, mint azt a szakemberek eddig gondolták. A leletek négy nőtől, két férfitól és három ismeretlen nemű egyéntől származnak. Van olyan fog, amely kétszer is ki lett fúrva, egy másik páciensnek pedig három lyukas fogát kezelte a szájsebész.
Fájdalmas kezelés. Mellékhatások tekintetében kérdezze meg varázslóját és törzsfőnökét! |
A helyszínen talált őskori fúrófejek csontból, kagylóból és más anyagokból készült gyöngyök mellett rejtőztek, ezért a szakértők úgy vélik, a korabeli fogorvosok tanítómesterei a gyöngykészítők (vagyis a különböző agyagok kifúrásának szakértői) lehettek. A franciaországi Poitiers Egyetem tanára, Roberto Macchiarelli az Associated Press hírügynökségnek elmondta: kutatócsoportja kovakőből egy olyan célszerszámot készített el, amellyel maguk is pillanatok alatt a most felfedezettekhez hasonló lyukakat tudtak fúrni.
Az Indus mentén a leletek tanúsága szerint igen nagy hagyományai voltak a fogászatnak. "Rendkívüli technológiai tudás volt jelen ebben a régióban, ahol 3000 évvel később a történelem egyik legvirágzóbb civilizációja jött létre" - mondta Jean-Francois Jarrige, a Guimet múzeum igazgatója, az Indus-menti régészeti expedíció vezetője.