Mozgásban a szecesszió
2006. január 2. 10:48
A norvég fjordoktól a katalán tengerpartig, a skót felföldtől a Baltikumon át az Adriáig, a belga tartománytól francia és osztrák területeken át hazánkig terjed a szecessziós stílus `birodalma` 1900 óta - olvasható a Magyar Hírlapban. Mozgásban a szecesszió címmel nemzetközi kiállítás járja Európát, és Helsinki, Riga és Bécs után most Budapesten látható.
Ezt a közös, kontinentális örökséget tovább őrizendő és népszerűsítendő fogott össze fél évtizeddel ezelőtt tizennégy metropolis, hogy európai uniós támogatással létrehozza a szecessziós városok hálózatát. Mozgásban a szecesszió címmel jelenleg nemzetközi kiállítás járja Európát, időbeli sorrendben Terassa, Brüsszel, Provincia di Varese, Barcelona, Nancy, Glasgow, Alesund, Helsinki, Riga és Bécs után most Budapesten látható.
A katalán színeket egyszerre három város is reprezentálja: Barcelonából "természetesen" Gaudi világhírű Güell-parkját idézik - amely az UNESCO védnöksége alatt áll. Reus kereskedővároskából egy pszichiátriai kórház egykori pavilonját - amely jelenleg kulturális és turisztikai célokat szolgál -, míg a gyapjúfeldolgozás néhai centrumának tartott Terrassából egy textilgyár ipari monumentumát - ez jelenleg műszaki múzeumként fungál. A norvég Alesund egy pusztító tűzvésznek köszönhette egységesen szecessziós városmagját, amelynek gyöngyszeme a Hattyú-patika, a viking mondák maszkjaival és sárkányaival. Ehhez hasonlóan a finn fővárosban a Nemzeti Múzeum tervezői hármasa - Gesellius, Lindgren és Saarinen - a szürke gránitburkolatból a Kalevala állatalakjait és emberi figuráit faragta ki. Riga belvárosában német és lett építészek a hagyományos helybéli faépületekből fejlesztették ki a nemzeti romanticizmus függőleges tagolású bérházsorait.
Mozgásban a szecesszió Budapesti Történeti Múzeum Megtekinthető 2006. január 9-ig |
Amilyen praktikusak a saját belső villanyvilágítású konténerszekrényekből kinyitható spanyolfalak fotókkal vagy a fémkazettákból kiemelhető kísérőszöveg-táblák, annyira idegenül hatnak a Budavári Palota középkori alagsorában. Szerencsére, a vendéglátók kiegészítették a Kiscelli Múzeum tulajdonából eredeti magyar műtárgyakkal is az utazó kollekciót. Minden nemzeti elfogultság nélkül állíthatjuk, hogy ez a három üvegvitrin "dobja fel" igazán az egész vándormustrát. Az elsőben Zsolnayék korai termékei közül például Mack Lajos fajansz óriásvázája nőalakokkal vagy Zsolnay Júlia mákvirágos keménycserép dísztálja. A másikban Fischer Emil gyárából festett népies életképekkel díszített étkészleteket láthatunk, míg a harmadikban varia-műtárgyak sorjáznak: vörösréz fali dísz és ezüst képkeret vagy bordó-arany lakkozású bonbonos- doboz a Gerbeaud cukrászdából, az apró nyomtatványok között díszebéd menükártyája a Hotel Pannóniából, Talisman pezsgőreklám a Törley-gyárból.
Az eredeti cikk a Magyar Hírlapban olvasható