A bibliai Góliát nyomaira bukkanhattak
2005. november 16. 12:00
Erre lehet következtetni abból a feliratból, amely egy néhány hónappal ezelőtt kiásott cserépdarabon tűnik fel.
<
A most talált cserépbe vésett betűk szemita eredetűek, de két, ettől eltérő származású név is megjelenik a feliraton: Wlat és Wlt. Filiszteus nyelven ezek tagadhatatlanul Góliát nevét rejtik.
A leletnek, mint minden kétséget kizáró bizonyítéknak az elfogadása némileg mégis kétséges. Maeiren kívül ugyanis egyetlen szakértő véleménye sem kapott nagy nyilvánosságot, így egyelőre óvatosan, de megkérdőjelezhető, hogy egy felirat, amely csupán egy nevet tartalmaz, mekkora bizonyossággal támaszt alá egy "történelmi" eseményt. A legfontosabb ellentmondás a lelet korára vonatkozik, s ezt maga Maeir sem tagadja. Az i. e. 900 körül keletkezett felirat majdnem bizonyosan nem egykorú a bibliai párharccal, amelynek nagyjából egy évszázaddal korábban lehettek szemtanúi a szemben álló felek. Ráadásul az indo-európai eredetű Góliát név nagyon is elterjedt volt akkoriban.
Mindezek ellenére sem kérdéses, hogy jelentős felfedezéssel állunk szemben. A helyszínen már korábban előkerült tárgyak nem csupán árnyalják, de alapjaiban mondanak ellent a Bibliában a filiszteusokról festett képnek, akik barbárokként, valósággal a gonosz megtestesítőjeként tűnnek fel a kiválasztott izraeliekkel szemben. Viszont "amikor a régészeti bizonyítékok szemszögéből vizsgáljuk a filiszteusokat, egy igen gazdag, dinamikus, elbűvölő és fejlett kultúrájú népcsoportot ismerhetünk meg bennük" - mondja Maeir, aki hónapokat szánt rá, hogy több kutatóval is megvizsgáltassa a feliratot. A szakértői vélemények összegzését és megvitatását egy legkésőbb e hónap folyamán, az Egyesült Államokban megrendezett konferencia keretében kívánják megvalósítani.