Yung-cheng (Csing-dinasztia)
2005. november 11. 18:12
<
Az előző császár negyedik fiaként született. Amikor legidősebb bátyja elmebaj miatt alkalmatlanná vált az uralkodásra, intrikálni kezdett többi fivére ellen; sőt, több krónika is azt sejteti, hogy megölte a tulajdon apját, K'ang-hsit. Annyi bizonyos, hogy apja halálakor katonai támogatással foglalta el a trónt. Bátyjait és híveiket bebörtönöztette vagy kivégeztette, majd jól működő besúgóhálózatot épített ki. Átíratta az apja uralkodásának utolsó éveiről készült császári krónikákat, kitöröltetve belőlük mindent, ami rossz fényt vethetett rá.
Hatalmát tovább erősítette azzal, hogy a birodalom fő haderejét alkotó ún. zászlókat kivonatta a császári hercegek parancsnoksága alól (ő maga herceg korában három ilyen egység fölött rendelkezett). 1729-ben tovább központosította a kormányzást azzal, hogy feloszlatta a Nagy Titkárságnak nevezett minisztertanácsot, és a korábban nem hivatalos Nagytanácsot léptette helyére. Ennek mindössze öt-hat tagja volt, akikkel a császár naponta tanácskozott; az ügyeket titokban intézték.
A legenda szerint Yung-chenget egy általa kivégeztetett ember lánya ölte meg. A császár javára írható, hogy megfékezte a hivatalnoki korrupciót, érvényt szerzett a birodalom törvényeinek, és a pénzügyek átszervezésével növelte az államkincstár bevételeit. Számos zen-buddhista szöveget írt.