Dzsingisz kán legpusztítóbb fegyvere a tbc volt
2005. szeptember 29. 12:00
Dzsingisz kán hordái a XIII. században nemcsak félelmet, rettegést és pusztulást zúdítottak Európára, hanem valószínűleg ők hurcolták be a földrészre a tuberkulózist is.
<
Mokruszov és munkatársai a Mycobacterium tuberculosis összesen 300 törzsét vizsgálták meg, mely főként a legyengült személyek légzőszerveit támadja meg. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a világon naponta ötezer ember hal meg ebben a betegségben. Különösen aggasztja a kutatókat, orvosokat az, hogy egyre több baktériumtörzs válik rezisztenssé minden kezeléssel szemben. Kevéssé ismert az a tény, hogy a férfiak körében hetven százalékkal több a tbc-eset, mint a nőknél. A tbc ugyanakkor látens, rejtőzködő fertőzés formájában is létezhet, amely teljesen tünetmentes, így tehát észrevétlen marad. Becslések szerint a világ népességének egyharmada hordozója a kórokozónak, és mint ilyen, továbbadhatja a fertőzést.
Mokruszov csapata főként az egyes törzsek evolúciójával és elterjedésével foglalkozott. Megállapításuk szerint a különös figyelmet érdemlő Peking-törzs harminc-negyvenezer évvel ezelőtt, Közép-Ázsiában jöhetett létre. Ez a baktérium először Szibériába jutott el, később pedig - négy-tízezer évvel ezelőtt - Kelet-Ázsiába. Észak-Európába és Észak-Ázsiába az i. sz. 13. században került, vagyis pontosan a tatárjárás idején. "Lehet, hogy maga Dzsingisz kán volt az, aki behurcolta a baktériumot" - vélik a tudósok.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma)