Új könyv a Dél-Alföld középkori régészeti hagyatékáról
2005. szeptember 7. 14:30
A földbe rejtett kincsek mindig is élénken foglalkoztatták az emberek gondolkodását. Bíztak abban, hogy a mesés leletekre valamilyen szerencsés körülmény következtében rábukkanhatnak. Hatházi Gábor könyve segítségével valóban gazdagabbak lehetünk, mivel egy olyan kor tárul a szemünk elé, amelyet csak apró mozaikok összeillesztésével lehet rekonstruálni.
<
A rejtélyek nem mindig jelentik azt, amire először gondolunk. Természetesen voltak rejtélyes tárgyak a sírokban, amelyek meghatározása nagy szakértelmet igényel. Előfordul azonban, hogy egy kutató lát a temetkezések elhelyezkedésében titokzatos gyűrűt, a valóság azonban nem igazolja ezt. A szerző számos problémára világít rá, amelyek közelebb hozzák a kor mindennapi életét: milyen volt az akkori divat, milyen fegyvereket használtak, hogyan temekeztek. Kérdések sorát vetheti fel az a préselt ruhadísz, amelyre a Pál M(acsói) bán hitvesének karperece feliratot mintázták.
A könyv egyszerre szól a nagyközönségnek, és a szakmának. Hatházi könnyed, népszerűsítő stílusban fogalmaz, de ez nem megy a tudományosság rovására. Megismerkedhetünk a régész munkájával, a leletek sanyarú sorsával, és azokkal az áldozatkész emberekkel, akik megmentették az utókornak a pusztulásra ítélt tárgyakat. Találunk benne egy ötvös-lexikont is, amelynek segítségével a különböző technikai fogásokról alkothatunk világos képet. A szakértő is elégedetten forgathatja a könyvet, mivel az egyes darabokról részletes leírást olvashat. A szerző közli azokat a múzeumi forrásokat is, amelyek pontosan beszámolnak egy-egy lelet előkerülési körülményeiről. A kötetet gazdag, jól válogatott és igényesen kivitelezett képek, rajzok és térképek teszik még jobban használhatóvá.
Hatházi Gábor: Sírok, kincsek, rejtélyek. Híres középkori régészeti leletek Kiskunhalas környékén. Kiskunhalas, 2005. Thorma János Múzeum - Halasi Múzeum Alapítvány