Kiállítás nyílik az erdélyi holokausztról
2005. szeptember 1. 11:30
Észak-erdélyi Holokauszt Emlékmúzeumot tervez létrehozni egy romániai zsidó család és egy amerikai alapítvány a román kormány segítségével az erdélyi Szilágysomlyón, ahol egyelőre a helyi zsinagóga épületében időszakos kiállítást nyitnak.
<
Az időszakos kiállítás anyagát a Bukarestben már több - holokauszttal kapcsolatos - kiállítás szervezése kapcsán ismert Lya Benjamin és Hary Kuller történész házaspár gyűjtötte össze és rendszerezte. Mihaela Gross hangsúlyozta: a kiállítás anyaga nemcsak az észak-erdélyi holokausztot mutatja be, hanem a két világháború között Szilágysomlyón élő, jelentős létszámú zsidó közösség mindennapjait is feldolgozza majd, de rávilágít a Románia más területén lezajlott zsidóüldözésekre is. Az ötlet megálmodói azonban sokkal jelentősebb tervet gondoltak ki: a szilágysomlyói zsinagóga belsejének átalakítása után kulturális központot hoznának ott létre. Ez helyt adna az állandóan működő Észak-erdélyi Holokauszt Emlékmúzeumnak, a dokumentációs központnak, az ingatlan pedig egyúttal konferenciák szervezésére is alkalmas lenne.
Mihaela Gross szerint ez a terv azonban nem valósulhat meg a közeljövőben, mert az épület átalakításához nagyon részletes dokumentációt kell összeállítaniuk. Az ingatlan ugyanis nagyon értékes műemléknek számít, emellett a központ fenntartása is komolyabb pénzt igényel. A kezdeményezők azonban abban reménykednek, hogy elképzelésüket a román állam is támogatni fogja.
Szilágysomlyón egykor nagyon jelentős zsidó közösség élt, ez a település volt a szilágysági zsidóság központja. Ma Szilágy megyében ez az egyedüli zsinagóga, a közösségi élet azonban már nem létezik, hiszen - Mihaela Gross szerint - ma mindössze két vagy három zsidó család él a városban.
(Múlt-kor/MTI)