Engels, Friedrich
2005. augusztus 8. 12:06
<
Marx és Engels |
Engels szocialista elveit először két 1844-es, Marx Német-Francia Évkönyvébe írt cikkében fejtette ki, szerinte a fennálló rend milliomosokból és nyomorgókból álló világhoz vezet. A forradalomtól a magántulajdon felszámolását s az ember megbékélését várta magával és a természettel. Ezután írta A munkásosztály helyzete Angliában-t, majd Párizsban létrehozta a titkos szocialista társaságot, az Igazak Szövetségét. Ez első kongresszusán 1847-ben Londonban Kommunisták Szövetségévé alakult át. Második londoni kongresszusuk felkérésére írták le elveiket és céljaikat a Kommunista Kiáltványban.
Az 1848-as forradalomban a német államok le akarták rázni a hűbéri, autokrata rendszert s alkotmányos, képviseleti kormányzást kívántak, Marx és Engels a forradalmat a kommunisták győzelmévé akarták változtatni. A Marx által kiadott kölni Neue Rheinische Zeitungban ösztönözték híveiket s bírálták a politikusokat, kormányokat és pártokat. Engels munkásbrigádokat szervezett az 1849 májusi Rajna-vidéki felkelésben, ő vezette az erődítési munkákat s a tüzérséget.
Manchesteri munkásnője, az ír Mary Burns élettársa lett - Engels a házasságot üres formalitásnak tartotta. Mary 1863-as halála okozta egyetlen összetűzését Marxszal, aki közönnyel reagált a hírre. Később Engels Mary nővérével, Lizzyvel élt, s Marx minden levelében üdvözölte őt. Engels végül az asszonyt annak halála előtt elvette. Marx főműve, A tőke sokban barátja angliai tapasztalataira és jobb stiláris készségére támaszkodott. Marx az elmélet embere volt, a marxista nézeteket Engels propagálta. Az Anti-Dühring zömmel az ó munkája, az eszme terjesztéséért a legtöbbet ezzel tette, szétzúzva Eugen Dühring professzor mozgalmi befolyását. Marx 1883-as halála után ő lett a fő marxista szaktekintély, barátja kéziratai alapján befejezte A tőke 2-3. kötetét, levelezése révén tartott kapcsolatot a világ szociáldemokratáival. A nemzetközi munkásszervezetek, az I. és II. Internacionálé létrehozásában és irányításában is részt vett. 1895. augusztus 5-én halt meg Londonban.
Az utókor sokszor egy kalap alá vette Marxszal, vagy az eltérésekre figyelt. A volt kommunista országok elismerték jelentőségét, ám ma mindkettőjüket mellőzik, a "létező szocializmus" korábbi gyakorlata sokat rontott megítélésükön. Engels Marxszal hozta létre a dialektikus és történelmi materializmus filozófiáját. Történelem-filozófiai munkái: A család, a magántulajdon és az állam eredete, s A természet dialektikája kiváló írások, a marxista filozófia hiteles kifejtése a Ludwig Feuerbach... is. Vagy száz cikket írt az 1848-49-es magyar szabadságharcról, s másutt is említ magyar kérdéseket.
Engels kellemes, angolos modorú úr volt, bár olykor gorombán vágott vissza a támadásokra. Jó zenei érzékkel bírt, remekül rajzolt, húsz nyelven olvasott és beszélt. Enciklopédikus tudása, nagy munkabírása volt, s megjósolta az első világháborút, minden szörnyűségével.
(Múlt-kor/Panoráma)