Fejedelmi múzeum a föld alatt
2005. július 19. 21:03
Magyar Királyok Panteonja néven csúcstechnológiával felszerelt, számos látványelemet felvonultató modern történelmi múzeum építését tervezi a székesfehérvári önkormányzat és egy helyi cég. A panteon a belváros szívében, negyven méter mélyen a föld alatt kapna helyet, ahová mozgólépcsőn juthatnának le a látogatók - áll a Népszabadság mai számában.
A megyeszékhely önkormányzata sem tartja irreálisnak az elképzelést, ezért a képviselő-testület a regionális fejlesztési tanács 12 millió forintos pályázati támogatásával megrendelte a projekt megvalósíthatósági tanulmányának elkészítését. A királyok városaként emlegetett, a centrumában jellegzetesen barokk arculatú Székesfehérváron szinte alig akad olyan építészeti emlék, amely a település fénykorára - a Géza fejedelemtől a török megszállásig tartó fél évezredre - utalna. Fehérváron összesen negyvenhárom királyunkat koronázták meg, közülük tizenötöt itt is temettek el. A történelem viharai miatt azonban az írásos forrásokon kívül szinte semmilyen kézzelfogható emlék nem maradt a mai városlakókra.
A tervek szerint a múzeumban a legmodernebb multimédiás eszközök segítségével idéznék fel a magyar történelem, irodalom és népzene legfontosabb értékeit az Ómagyar Mária-siralomtól kezdve Szent István királynak Imre herceghez intézett Intelmein keresztül egészen a Mátyás királyról szóló mesékig. Animációs és holografikus technikákkal a nézők szeme előtt "építenék fel" a leghíresebb magyar középkori épületeket, illetve képernyőn játszanák le a legfontosabb csatáinkat. Az előzetes számítások szerint a látványmúzeum létrehozása mintegy négymilliárd forintba kerülne.
Nem ellenezzük, de anyagilag támogatni sem tudjuk a Magyar Királyok Panteonja megépítését - mondta Fülöp Gyula, a székesfehérvári Szent István Király Múzeum - a romterület gazdája - igazgatója. Az utóbbi években többször is konzultált az ötletgazdákkal, és úgy véli, ha lesz pénz, nincs akadálya a "metróépítésnek". A 40 méter mélységben folyó munka nem veszélyeztetné a romokat, ami pedig a kiállítást illeti, a múzeum már arról is adott szakvéleményt, hogy mit mutassanak be. A magyar történelmet körbejáró, látványos tárlat terve egyébként nem újdonság Magyarországon. Pár éve a Budavári labirintusban, majd az akkor még romos Sándor-palotában rendeztek be történelmi panoptikumot. Készültek hasonlóra Ópusztaszeren is, Gorsium mellett pedig Kárpátia Park néven mini-Magyarországot hozott volna létre a millenniumra egy alapítvány. Az utóbbiból a soproni Tűztorony makettje készült el.
A teljes cikk a Népszabadságban