Pauer Gyula életmű-kiállítása a Műcsarnokban
2005. július 18. 10:19
A magyar képzőművészet meghatározó, kivételes alakja, Pauer Gyula Kossuth-díjas művész alkotásaiból nyílt életmű-kiállítás pénteken a Műcsarnokban.
<
A 63 éves szobrászakadémikus legmaradandóbb művészi teljesítménye azonban sajátos "pszeudó" művészetének kialakítása. A rendszerváltás előtti években számos munkája váltott ki óriási érdeklődést, botrányt, vagy a hatalom arroganciáját, így több alkotását is megsemmisítették. Így járt a "Villányi pszeudo relief", "A híres nagyatádi pszeudo fa", és a nagyatádi "Tüntetőtábla-erdő" 131 tölgyfa táblája is. Ezek a művek már csak a dokumentációban, illetve a kiállításra készült rekonstrukciók formájában ismerhetők meg.
Színházi munkásságában a magyar színháztörténet olyan korszakos előadásainak volt díszlet- és jelmeztervezője, mint a kaposvári színház 70-es évekbeli időszaka, ahová a közönség az egész országból érkezett Zsámbéki Gábor, Ascher Tamás és Gothár Péter előadásaira. Film-látványtervezőként többször elnyerte a Kritikusok díját, Bereményi Géza Cesar-díjas Eldorádójának, a Hídembernek, Tarr Béla Őszi almanachjának, a Kárhozatnak, a világhírű Sátántangónak is ő volt a vizuális tervezője.
Az augusztus 28-ig megtekinthető kiállításhoz vetítések és más rendezvények kapcsolódnak.
(Múlt-kor/Panoráma)