100 éves a Sinn Féin
2005. november 28. 15:07
A tartós béke érdekében
Embertelen és megalázó internálások
A köztársasági törekvések ellen a brit kormányzat továbbra is a kriminalizáció eszközeivel lépett fel. 1974-ben az IRA egyik önkéntese, Michael Gaughan éhségsztrájkban meghalt egy brit börtönben. 1976-ban ugyanez történik egy másik internált önkéntessel, Frank Stagg-gel. Ebben az évben az Európai Polgárjogi Bíróság kimondja: az internáltak kihallgatása `embertelen és megalázó` (inhuman and degrading) eljárás.
Freedom first then peace |
Biztonsági szakértők véleménye szerint az IRA a 80-as évek közepén 130 tonna fegyvert kapott Líbiától, és azóta is csempészett be modern fegyvereket Írországban lévő raktáraiba. |
1979. augusztus 27-én az IRA megölte a szabadságát a county sligo-i kastélyában töltő Lord Mountbatten of Burma herceget, a királynő unokatestvérét, és az unokáját, Nicholas-t.
1980-81-ben tíz letartóztatott és a Maze Börtönben fogvatartott IRA-tag a politikai fogoly (POW) státusz elismertetéséért kezdett éhségsztrájkba. 66 nap éhezés után meghalt vezetőjük, az időközben parlamenti képviselőnek megválasztott Bobby Sands.
1982-ben a Sinn Féin tömeges támogatottságot szerezve az ír nép önrendelkezési jogának már tényleges politikai erőként jelent meg. 1983-ban Gerry Adams pártelnök Nyugat-Belfast parlamenti képviselője lett.
1984. október 12-én a Konzervatív Párt konferenciáján az IRA merényletet kísérelt meg Margaret Thatcher miniszterelnök ellen. 2 ember meghalt, 30 megsebesült, de a miniszterelnök épp bőrrel megúszta a támadást.
A Sinn Féin a tartós béke érdekében a nemzeti önrendelkezés mellett szállt síkra: 1987-ben Béke helyzetkép (Scenario for Peace), 1992-ben A tartós béke felé (Towards a Lasting Peace in Ireland) címmel jelentek meg a párt programjai. Eközben az IRA a Downing Streeten is robbantott: 1991. február 7-én a kormány, John Major miniszterelnök vezetésével éppen ülésezett, de a robbantásban senki nem sérült meg.
Mary Lou McDonald |
Visszafogott demokratizálódás
1996-ban újabb robbantássorozat történt, majd újabb béketárgyalások kezdődtek. Ekkor a Sinn Féin még hiányzott a tárgyalóasztal mellől.
A 2002-es parlamenti választás óta a Sinn Fein megduplázta szavazóbázisát.
2004. nyarán 61 százalékos részvétel mellett 1 mandátumot megszerzett az Európai Parlamentben.
2005. nyarán 30 év erőszak és 1800 gyilkosság után az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) terrorszervezet hivatalosan is bejelentette, hogy leteszi a fegyvert.