Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Beszervezték a nácik Coco Chanelt

2014. december 4. 11:30

A modern, elegáns és dinamikus nő szimbóluma, a világhírű Chanel divatház alapítója, az haute couture egyik legjelesebb képviselője, a divat forradalmasítója - jórészt ez a kép él szülőhazájában, Franciaországban a szerény körülmények között nevelkedő, egy ideig zárdában élő, később elegánsan egyszerű és kényelmes ruháival és a világ legnépszerűbb parfümjével befutó francia designerről, Coco Chanelről (1883-1971). Egy, a minap sugárzott francia dokumentumfilm finomam szólva is árnyalja ezt a képet, ugyanis egy olyan dokumentumot mutattak be, amely egyértelműen azt bizonyítja, hogy a híres francia divattervező a Harmadik Birodalom katonai elhárító és hírszerző szervezetének dolgozott.

<

A France 3 csatornán bemutatott L’Ombre d’un Doute (A kétely árnyékai) című film hasonló kérdéseket feszeget Edith Piaf és Maurice Chevalier énekesek, illetve Sacha Guitry színész-rendező második világháborús szerepvállalása kapcsán is. Jóllehet történészek folyamatosan megkérdőjelezik a hivatalos francia doktrínát, miszerint a nyugat-európai ország híres szülöttjei vagy bojkottálták a Vichy-kormányt vagy az ellenálláshoz csatlakoztak, e sokak számára kényes kérdés megvitatására csak elvétve kerül sor a legnagyobb francia tévécsatornák műsoraiban.

A Franck Ferrand francia történész által vezetett műsor most mégis erre tett kísérletet, ledöntve a tabukat, és eleget téve azon jobboldali értelmiségiek kérésének, akik régóta szerették volna elérni a német Harmadik Birodalommal kollaborálók helyzetének tisztázását.

A dokumentumfilm szerint a háború kitörése után vidékre menekülő Coco Chanel 1940-ben, Franciaország kapitulációja idején érkezett vissza a fővárosba, ahol a Ritz hotel hetedik emeletén lakott, s itt került intim kapcsolatba Hans Günther von Dincklage báróval, német szuperkémmel, a Gestapo magas rangú tisztviselőjével. A patinás párizsi szállodában rendezkedett be egyébiránt a német légierő parancsnoksága is.

Coco Chanel mindig is tagadta, hogy szorosabban együttműködött volna a nácikkal, életrajzírói a kollaborációt a túlélési ösztön számlájára írják, mondván: a katolikus árvaházból szédítő magasságba jutott Chanel született túlélő volt. Az viszont nyilvánvaló, hogy a híres divattervező próbált volna hasznot húzni a franciaországi zsidóellenes törvényekből. Coco Chanel a világhírű Chanel No 5. parfümöt gyártó cégét 1924-ben adta el a zsidó Wertheimer családnak, de visszaszereznie már nem sikerült: a família még akkor eladta részesedését egy nem zsidó családnak, amikor a németek megszállták Franciaországot.

Ugyan azt már korábban is tudni lehetett, hogy a divattervező náci szeretőt tartott, de arra csak most derült fény, hogy maga Coco Chanel is a németek alkalmazásában állt. A France 3 dokumentumfilmje először mutatta be a Francia Védelmi Minisztérium levéltárában fellelt dokumentumot, amely egyértelműen bizonyítja, hogy a nácik beszervezték a francia nőt. A divattervező a Harmadik Birodalom katonai elhárító és hírszerző szervezetének, az Abwehrnek dolgozott, fedőneve pedig Westminster volt - utalva a westminsteri herceggel 20 évvel azelőtt folytatott szerelmi viszonyára.

Chanel ismerte Churchillt - a brit miniszterelnöknek maga a westminsteri herceg mutatta be -, s az Abwehr őt küldte 1943-ban Madridba az angolokhoz puhatolózni a németek békeajánlatával. Churchill azonban az ajánlatra soha nem válaszolt, mondta el Henry Gidel francia történész. "Coco Chanel megalomániája és naivitása nem ismert mértéket, olyannyira, hogy azt hitte, meg tudja Churchill gondolkodását változatni" - fogalmazott.

Edith Piaf háborús "szerepvállalása" nem ennyire egyértelmű, állítja Ferrand. A francia sanzonénekesnő a második világháborúban folytatta fellépéseit, sőt két alkalommal elfogadta a nácik felkérését és a Németországban raboskodó francia hadifoglyok előtt lépett fel. Chevalier és Guitry karrierjét szintén nem törte derékba a német megszállás, nevüket azonban - a francia nemzeti egységre való hivatkozással - igyekezték "tisztára mosni" a háború után, hangzott el a műsorban.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Beszervezték a nácik Coco Chanelt

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra